Video
délka: 02:04

Trailer na videohru Gears of War 4 Microsoft/The Coalition

Gears of War je série, která patří k největším klenotům xboxových exkluzivit. Čtvrtý díl potvrzuje její hodnotu a hlavně utvrzuje, že je sága v dobrých rukách. Kromě remasteru Gears of War: Ultimate Edition pro Xbox One jde totiž o jejich první hru, za kterou stojí studio The Coalition, které zformoval sám Microsoft poté, co získal značku od původních vývojářů z Epic Games. Žádné strachy, Gears of War série je v dobrých rukách a opakuje se tak scénář známý z Halo 4, u něhož měli fandové taky strachy, jak to s ním vzhledem k novým vývojářům dopadne a byla to pecka.
Marcus Fenix zestárl.
Hlavním hrdinou čtvrtého dílu je J. D. Fenix. Nejde přitom o nikoho jiného než syna legendárního bručouna Marcuse Fenixe a blonďaté bojovnice Anyi Stroud. Doprovod mu dělá lehce videoherně stereotypní válečnice Kait Diaz, černošský parťák Delmont „Del“ Walker, prostořeký, ale zatraceně zábavný srýček Kait Oscar Diaz a v neposlední řadě i sám Marcus. Starý, vousatý, ale o nic méně nabručený než kdykoliv předtím. Mladí hrdinové jsou vítanou změnou oproti staré macho skupině, jejíž drsnost v kombinace s naolejovaným svalstvem připomínala začátek gay porna.
Trio hrdinů
Nový tým je vtipný a jeho průpovídky baví. V kontrastu s konkurenčním PlayStation 4 hitem Uncharted 4: A Thief’s End je super, že i když se hrdinové vykecávají, pořád se na obrazovce něco děje a herní dění odsýpá. Možná ale až příliš rychle. Kampaň o pěti aktech budete mít při prvním hraní do sedmi hodin za sebou. Nudit se ale rozhodně nebudete. Naopak, obsah příběhového režimu je od začátku do konce nabitý.
Mechy, jo!
Samotný boj je ještě akčnější, protože už tak parádní krycí systém a pohyb postavy byl drobnými vylepšeními vypilovaný k ještě většímu perfekcionalismu. Jsou to detaily, ale Gears of War 4 se prostě hraje skvěle. Už jenom ten vylepšený arzenál. Wow. Lancer, automatická puška zkombinovaná s motorovou pilou, nemůže chybět. Geniální Hammer of Dawn, zbraň navádějící laserový paprsek z orbity, se mihne alespoň v prologu. Ale ani novinky nechybí.
Řezání Lancerem nemůže chybět.
Buzkill je odpalovač ozubených rotačních kotoučů, které se navíc odrážejí od zdí. Dokážou napáchat takovou neplechu, že vám z toho půjde hlava kolem. Nepřátelům po zásahu rovnou odletí. Dropshot je zase variace na minomet s laserovým zaměřováním, který slabší nepřátele roztrhá rovnou na kusy. Zbrojní arzenál ve hře je jako vždy fenomenální. Byl vždy její silnou stránkou a nyní tomu není jinak. V kampani zažijete spoustu rozptýlení od klasického postupu krytí/střelba. Myslíme tím akčních rozptýlení! Budete pálit na vrtulník při jízdě na motorce a budete ovládat i mech.
Horda 3.0.
Zajímavou herní novinkou je Fabrikátor. Jde o přenosnou zbrojní továrnu, se kterou vytvoříte silnou palebnou sílu, kterou můžete rozložit kolem sebe. Jde o velkého pomocníka i ve vylepšeném režimu Horda 3.0. Jen počkejte, jak za něj budete rádi, až po každém 10. levelu na vás naběhne obří boss. Horda je jenom špička multiplayerových orgií, které váš při hraní čekají. Co se vývoje postav, arén i režimů týká, jde o nádheru. Ne však o takovou, jakou je grafika hry.
Setkání z blízka. Kate útočí nožem.
Vizuálně je hra tak nádherná, že vám z ní spadne čelist. Míra detailu je neuvěřitelná, prostředí vypadají živě, tráva i listy na stromech vanou ve větru. Až se přes vás přežene bouře, která po vás bude šlehat blesky, uvidíte spadnout letadlo nebo se jenom budete rozhlížet po krásách Sery či fandit hrdinům, kteří vypadají lidsky a jejich modely postav jsou věrohodné, budete nad grafikou žasnout.
Fotogalerie
36 fotografií
Gears of War 4 lze doporučit každému, kdo má rád sci-fi akce. Je to více než důstojný pokračovatel zaběhnuté série, který zahání pachuť po sice hratelném, ale jednoznačně nejméně povedeném Gears of War: Judgment. Nejde o revoluci v žánru, ale o pekelně zábavnou střílečku, kterou budete hltat od začátku do konce. A jakmile projdete příběhovou kampaň, vrhnete se na síťovou pařbu. Nebo si ji můžete zahrát znovu na PC, koupením jedné hry získáte obě verze.

Hodnocení Blesk.cz: 9/10 

Plusy:
Absolutně famózní grafika
Nový a vtipný tým bojovníků
Akce, jak má být
Krutý zbrojní arzenál
Minusy:
Krátká kampaň
Nový díl je hodně dobrý, ale ne revoluční

 

Infobox
Datum vydání: 11. října 2016
Platformy: Xbox One, PC
Cena: 1799 Kč
Výrobce: The Coalition
Vydavatel: Microsoft
Distributor v ČR: Microsoft
Jazyk: AJ