Takže, píše se rok 2027 a blabla, ve městě Sunset City téměř všichni vychlemtali energy drink OverCharge od obrovské a nenažrané společnosti FizzCo a změnili se v roztodivné mutanty, kteří chtějí zlikvidovat vše, co nezáří oranžovou méně než nizozemský národní fotbalový tým.Příběh je jednoduchý, potrhlý, ale tak to má být. Sunset Overdrive je totiž jedna z her, které se rozhodně neberou vážně. Humorem je prošpikovaná jako vuřtík špekem. Každou chvíli vás postaví před situaci, ze které se budete popadat za pupek. Pokud máte smysl pro jednoduchý humor a nehrajete si na intelektuály, budete se královsky bavit.

Herně zde máme městskou akci obrácenou vzhůru nohama. Nejpodobnější je hrám typu InFamous nebo Crackdown. Hlavní hrdina, kterého si stvoříte od číra až po roztrhané džíny, je obdařen schopností grindovat zábradlí svýma nohama stejně dobře jako skejťáci v Tony Hawk’s Pro Skater. Stejně tak umí běhat po zdech nebo klouzat po vodě.

Akce je frenetická, jen tak se nezastavíte.
Akce je svižná, akce je hbitá a odsýpá. Po autech, zmrzlinových stáncích a lodích skáčete jako hopík. Stejně tak se zavěšujete na troleje páčidlem, sjíždíte je jako smyslů zbavení. Akce v Sunset Overdrive je založena na tom, že se nezastavíte. Jakmile zpomalíte, jste snadný cíl pro protivníky. Takže hýbat se mládeži, hýbat se.

Akce je frenetická, někdy nepřehledná, ale vždy má spád a neexistuje, abyste se nudili. Nikdy. Vždy musíte dávat pozor, vždy musíte být v obraze, kdo se na vás z jaké strany řítí. Ať už to budou řadoví mutanti, vybuchující nateklá monstra nebo gigantické zrůdy. Kromě nich vám navíc půjdou po krku rádoby přeživší piráti a roboti zlotřilé společnosti.

Electroshocking!
Váš zbrojní arzenál je příčetný asi jako pacienti Jedličkova ústavu. Střílet budete z ohnivé brokovnice s varlaty, pálit budete elektrické paprsky z elektrické zbraně či sundáte obří roboty pomocí granátometu s vybuchujícími plyšovými medvídky. Ano, čtete správně. Tady se na žádný realismus nehraje, právě naopak.

Náplň herních misí je vždy odlišná, ale opakuje stále dokola zažitou formuli. Obvykle jde o likvidaci všeho a všech, posbírání několika předmětů, případně o to, dostat se někam včas. Sunset Overdrive sice je městská akce, ale nápaditost trochu postrádá. Stejně jako obtížnost. A to už hru trochu shazuje.

Mutanti, kam se podíváš.
Můžete zemřít, ale následně se znovuzrodíte poblíž místa, kde jste skonali. Jednou jako Terminátor, příště ve stylu Mission: Impossible, jindy zase v podobě hororového Kruhu. Respawny jsou nápadité, vtipné a učarují vám. Jenže smrt ve hře prostě nic neznamená, takže o výzvě mluvit nelze. Mimo klasické akce se dočkáte i soubojů ve stylu perverzního Tower Defense.

Vaříte totiž protijed na mutanty, ke kterému potřebujete toaletní papír nebo špinavé kecky, které sbíráte po městě. V tomto případě rozestavujete kolem sebe nejrůznější pasti včetně ohnivé, elektrické nebo vrtulové s mačetami ve všech směrech. Jenže jak už jsme poznamenali Sunset Overdrive nenabízí žádnou pořádnou výzvu. Pokud zemřete, znovuzrodíte se. Obavy z neúspěchu prostě neexistují.

Souboje s bossy jsou nápadité a z technického hlediska přinášejí věci, které nebyly na poslední generaci konzolí možné.
Ještě že se neustále bavíte, ať už jde o nápaditá znovuzrození, tým LARPů (šílenci, kteří si hrají na hrdiny), nebo hláškami, které se na vás sypou ze všech stran. K dispozici je i multiplayer pojmenovaný Chaos Squad. Na vytyčených místech si k akčnímu šílenství můžete přizvat i další hráče a páchat zmatek online. Je to zábava a nenásilné implementování hry více hráčů do titulu.

Rychlý fakt: Hra je od tvůrců sérií Rachtet & Clank a Spyro, vývojářů z Insomniac Games. Na této hře je znát uvolněná nálada. Vývojáři nebyli nuceni dělat další díl zaběhnuté série, ale to, co je baví.

Fotogalerie
11 fotografií
Vizuálně je hra nápaditá, jak to jen jde. Spektrum barev je nesmírně pestré. Když hru uvidíte poprvé, budete si říkat, že vypadá jako po LSD, ale vizuální styl je velmi povedený, což brzy oceníte. Navíc je originální každým coulem. Některé dění je navíc okomentováno komiksovými nápisy. Hudebně je hra na pováženou.

Občas uslyšíte nějaký moderní brostep, ale celý herní soundtrack se pohybuje v punkrockových a punkových vodách. Nelíbil se nám, při hraní jsme si na něj ne a ne zvyknout. Celkově je však Sunset Overdrive záležitostí, kterou byste si neměli nechat ujít. Zvláště, pokud máte smysl pro ulítlý humor, máte rádi akce v otevřeném městě a holdujete šíleným zbraním. Jen nepijte ten energeťák!

Hodnocení Blesk.cz: 8/10 

Plusy:

Vizuálně nápadité
Ujetá městská akce
Spousta šílených zbraní
Potrhlý humor
Frenetická náplň, nezastavíte se

 

Minusy:

Nízká obtížnost = nulová výzva
Náplň misí se opakuje
Soundtrack nás neoslovil

 

Infobox

Datum vydání:  31. říjen 2014

Platformy: Xbox One

Cena: 1599 Kč

Výrobce: Insomniac Games

Vydavatel: Microsoft Studios

Distributor v ČR: Microsoft

Jazyk: AJ