Pro Scotta Michaelse, hollywoodského turistického průvodce, je jméno americké filmové metropole psáno krvavými písmeny.

Michaels nazval svůj podnik Dearly Departed (Drazí zesnulí). Rozložitý muž s vyholenou lebkou a knírem, jenž přiznává, že jeden čas chtěl pracovat v pohřebnictví, má zřejmě encyklopedické znalosti o špatnostech ze čtvrti sedmého umění v Los Angeles.

Za volantem svého autobusu turisty po tři hodiny podrobně zásobuje sérií strašlivých příběhů, jako je nikdy nevysvětlená smrt Černé Dahlii, ženy, jejíž tělo nesoucí známky mučení bylo nalezeno v roce 1947.

O něco dále stojí přepychová vila, která se v roce 1969 stala svědkem barbarské vraždy manželů LaBiancových. Tu spáchali přívrženci psychopatického guru Charlese Mansona jen krátce po masakru herečky Sharon Tateové a jejích přátel, jehož se dopustila stejná skupina.

V Beverly Hills, západním směrem, se Michaelsův "okruh tragické historie" zastavuje před domem gangstera "Bugsyho" Siegela, na jehož zahradě ho v roce 1947 zabil dosud neznámý pachatel.

Na slavném Sunset Boulevard se autobus dostává k místu, kde se v roce 1993 zhroutil mladý herec River Phoenix po požití silného koktejlu drog a léků. "Phoenix byl vegetarián, protože maso je pro zdraví špatné," žertuje Michaels.

O několik set metrů dál na východ leží ulička, kde byl v roce 1995 zatčen Hugh Grant ve společnosti prostitutky, a hotely, v nichž se zpěvačka Janis Joplinová a herec John Belushi v letech 1970 a 1982 předávkovali drogami.

Okruh neopomíjí ani zdravotnická zařízení. Nemocnici, kde zemřel v roce 1960 Clark Gable, získala později scientologická sekta a umístila zde svůj hlavní štáb. "Nedívejte se tu nikomu do očí," směje se průvodce.

Turisté se také dozvědí, že studio Paramount bylo postaveno na hřbitově ("není jisté, zda byla těla přemístěna jinam") a že se dcera Lany Turnerové, která v roce 1958 zabila milence své matky, gangstera Johnnyho Stompanata, když jí bylo pouhých 14 let, stala obchodnicí s nemovitostmi.

Michaels umí vylíčit i nedávné incidenty: ukazuje svým zákazníkům novinový stánek, u něhož "Paris Hiltonová ukradla své vlastní DVD s pornonahrávkou", a zastavuje před toaletami, kde byl George Michael v roce 1998 zatčen pro "obscénní chování". Autorádio hraje píseň "I want your sex" tohoto britského zpěváka...

"To je součást historie tohoto města, je třeba, aby se o tom mluvilo, ukazuje to jeho reálnější stránku," zdůrazňuje turista Larry Browder ze Savannah na jihovýchodě USA, jenž je okruhem okouzlen.

Šestačtyřicetiletý Michaels, bývalý klasický turistický průvodce, začal provádět turisty po tomto nezvyklém okruhu před třemi a půl lety, protože prý "starý Hollywood miluje".

Dnes však místa, která navštěvovali James Stewart, Humphrey Bogart či Dean Martin, mizí, neboť čtvrť zasáhla stavební horečka. Na troskách restaurací, nočních klubů a hotelů ze 40. let rostou jako houby po dešti budovy ze skla a oceli.

Na rozdíl od jiných oblastí nemá Hollywood žádné silné sdružení na záchranu kulturního dědictví. "Je to hanba. Nakonec vítězí lidé, kteří mají peníze," konstatuje s hořkostí Michaels. Na chladiči jeho autobusu se skví pohřební věnec.