Jde o velmi ambiciózní plán; loni se počet návštěvníků zvýšil až o pětinu na zhruba 1,5 milionu lidí. Čechů ale bylo stále málo, kolem 3000. Prozradila to univerzitní profesorka češtiny na místní univerzitě Lidya Budaraginová, která téměř 40 let pracuje jako průvodce Čechů a Slováků ve městě se 4,7 milionu obyvatel.
"Nejvíce je stále Němců, kteří mají rádi plavby po řekách, roste počet Angličanů, organizovaných zájezdů z Číny, více lidí přijíždí také z Itálie, Francie a Skandinávie," řekla Budaraginová.
Mezi nejoblíbenější atrakce zde patří první stavba v Petrohradu – Petropavlovská pevnost s Katedrálou Petra a Pavla, Zimní palác s Ermitáží - největší obrazárnou na světě - a křižník Aurora (na snímku).
Průvodkyně doporučuje organizované zájezdy, které také tvoří valnou většinu. Individuálních cest je málo, i když jejich počet roste, protože stále dost lidí spoléhá na svojí ruštinu. "Do velkých muzeí a carských paláců vám ale musí někdo zamluvit návštěvu předem," vysvětluje důvod, proč by měly Češi cestovat do Petrohradu s cestovními kancelářemi. Ve městě pracuje pět až šest českých průvodců s licencí.
Petrohrad je podle Čechů žijících ve městě zajímavější než Moskva, památek je tam výrazně víc. Za dva dny se podle Budaraginové stihnout nedají. Moskva je navíc příliš kosmopolitní. Zatímco na Moskvu stačí dva dny, na Petrohrad musíte mít nejméně čtyři, dodala.