Úterý 2. březen 2021
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Polojasno 8°C

12 švýcarských unikátů: Co dělá tuto alpskou zemi naprosto výjimečnou?

/
 • Ozubnicová trať Gornergratbahn
  5. listopadu 2018 ● 06:30

  Co se vám vybaví, když se řekne Švýcarsko? Matterhorn, čokoláda, hodinky, nebo snad sýry? Tahle malá, neutralitu vyznávající země má ale spoustu dalších jedinečností, které ji odlišují od ostatní Evropy i světa. Co o Švýcarsku nejspíš možná nevíte?

 • 1.

  Rekordní Curych

  Největší město Curych získalo hned několik světových prvenství. V mnoha žebříčcích si vysloužilo nálepku nejdražšího hlavního města světa a také města s nejlepší kvalitou života. Je tu tak čisto, že podle mnohých můžete jíst s nadsázkou ze země.
  Curych: Jezero Zürichsee a řeka Limmat

 • 2.

  Všudypřítomná čistota

  Švýcarsko je obecně jedno z nejčistších míst na světě. Už několikrát se stalo dokonce nejčistším státem světa. Na odpadky tu opravdu nenarazíte. Ale – vlastně za to doslova zaplatíte. Třeba i když si kupujete kávu, protože ta už získala také titul „nejdražší na světě“.
  Matterhorn

 • 3.

  Připravenost obyvatelstva

  Je připravené na (atomovou) válku. Jen v Alpách najdete na 300 000 bunkrů a krytů, ve městech má řada obytných domů i svůj vlastní atomový kryt. Je to běžná součást bydlení – asi tak jako u nás sklep nebo balkon. Švýcaři si tak střeží svou pověstnou neutralitu.
  Švýcarský národní park

 • 4.

  Švýcarské Alpy

  Švýcarské Alpy nepřehlédnete. Ale víte o nich, že zaujímají až 60 % celé země? Nebo že v nich najdete největší koncentraci vrcholů vyšších než 4000 m n.m.? Je jich tu celkem 24! A pokud budeme počítat vrcholy nad 3000 m n.m., tyčí se jich tu dokonce více než 200!!! No, když vedle toho postavíte naši Sněžku…

  Zermatt

 • 5.

  Neděle je od slova...

  V neděli se opravdu nedělá. Poslední den týdne je tu pevně zakotvený jako den klidu. Nejen bez práce, ale také bez hluku. Švýcarské neděle jsou něco jako malé „povinné“ wellness.
  Verbier

 • 6.

  Nejdelší železniční tunel

  Gotthardský úpatní tunel je železniční tunel vedoucí skrze alpské masivy. Měří neuvěřitelných 57 km a je díky nim tím nejdelším železničním tunelem na světě. Otevřeli ho teprve před dvěma roky, 1. 6. 2016, a zrychlil dopravu mezi Curychem a Milánem.

  Gotthardský úpatní tunel

 • 7.

  Bublinková limonáda

  Jacob Schweppe ve Švýcarsku vynalezl bublinkovou limonádu. Bylo to už v roce 1783, když se mu podařilo „napumpovat“ do vody bublinky a způsobit revoluci. Tehdy se totiž věřilo, že „vzduch ve vodě“ je léčivý, sodovka se prodávala v lékárnách ve speciálních kameninových lahvích. A její věhlas se dostal až do Londýna, kde za ni Schweppe dostal v roce 1836 i pečeť královské kvality. O 15 let později se jí na Světové výstavě prodalo přes milion lahví! Rok 1870 přinesl pak další zlom. První Indian Tonic Water, tedy první ochucenou limonádu na světě.

  Gin tonic

 • 8.

  Skladba a zaměstnanost obyvatelstva

  Cizinci tvoří až ¼ obyvatel. Není se co divit. Mnohá odvětví nabízí jedny z nejvyšších mezd ve světě. A ve spojení s vysokou životní úrovní tvoří velké lákadlo. Bez zajímavosti není ani to, že zatímco do práce tu chodí asi 84 % procent mužů, ženy jsou hodně doma. Do práce jich chodí jen něco přes 40 %. Své v tom možná hraje i fakt, že přes všechnu pokrokovost ve Švýcarsku stále platí značné rozdíly ve mzdách mužů a žen, které tu získaly právo volit až v roce 1971.
  Curych: Bahnhofstrasse, nejdražší a nejelegantnější ulice Evropy

 • 9.

  Země jezer

  Švýcarsko se může chlubit 1500 jezery. Což mimo jiné vedlo k tomu, že se voda, respektive vodní elektrárny, staly hlavním zdrojem elektrické energie. Dnes produkují více než polovinu celkové energie.

  Ženevské jezero s vodotryskem Jet d'Eau

 • 10.

  Vzdělanost obyvatelstva

  Ekonomika stojí na vzdělání. Většina oborů, které tu fungují, je vysoce specializovaných. IT, mikrotechnologie, nukleární výzkum… Vzdělání jako takové je tu velmi důležité. Na 88 % lidí má maturitu. A běžný je i vysokoškolský diplom.
  Největší urychlovač částic na světě LHC je opět v provozu.

 • 11.

  Vynález »sucháče«

  „Narodil se“ tu suchý zip. Psal se rok 1948, když švýcarský inženýr de Mestral bojoval v Alpách s nalepenými lopuchy na kalhotách a dostal tenhle nápad. Naprosto geniální! A mimochodem, Albert Einstein tu také dal dohromady svou teorii relativity.

 • 12.

  Rýnské vodopády

  Rýnské vodopády jsou nejmohutnější v Evropě. Vysoké jsou 23 metrů a najdete je u městečka Stein am Rhein.

   

  Rýnské vodopády
  Fotogalerie
  24 fotografií

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy