Gynekologickou mykózu prodělají alespoň jednou v životě tři ženy ze čtyř.

Jak mykóza vzniká

Mykózu vyvolávají kvasinky, které se běžně vyskytují v pochvě některých žen. Samy o sobě ještě nemusí vést k onemocnění. Mykóza se rozvine až při porušení rovnováhy na poševní sliznici. Podpořit infekci může užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství, hormonální substituční léčba, nesprávná hygiena, poranění sliznice pochvy, neprodyšné oblečení i stres. Onemocnění gynekologickou mykózou se projevuje svěděním a pálením v intimních partiích, bolestí při pohlavním styku i při močení, zpravidla i poševním výtokem.

Důležitá prevence

Zmíněné onemocnění dokáže potrápit o to více, pokud se vrací a opakuje. Příčinou opakovaných mykóz bývá vedle zmíněných faktorů koupání v chlorované vodě, nošení mokrých plavek či neprodyšných kalhot. Často však dojde k mykóze i bez zjevné příčiny.

Jaká je prevence? V teplých dnech by ženy neměly oblékat těsné džíny, ale nosit bavlněné spodní prádlo. Po pobytu ve vodě je třeba se pečlivě osušit, obzvlášť po koupání v přehradě či rybníce, kde se daří bakteriím. Pokud se koupete v období menstruace s tamponem, je nutné jej ihned vyměnit, aby se nečistoty z vody nepřenesly do pochvy. Konečně: pravidelná hygiena je v pořádku, ale nesmí se přehánět. Časté mytí narušuje přirozené prostředí pochvy.

Pomohou enzymy

K léčbě akutního onemocnění slouží antimykotika, většina žen na ně reaguje rychle. Samotné vyléčení mykózy ale nezabrání jejímu opakování, to způsobují problémy s „lokální imunitou“ ve vaginální tkáni. Je tak nutné podpořit imunitní systém. V poslední době se v tomto ohledu osvědčuje podpůrná léčba enzymovými léky, např. Wobenzymem. Zároveň je však třeba dodržovat zmíněná pravidla, aby se riziko vzniku onemocnění snížilo na minimum.