První místo obsadilo muzeum čokolády v Kolíně nad Rýnem.

Čokoláda může být pastvou pro jazyk, ale toto muzeum je opravdu pastvou pro oči, píše se na serveru o pražském muzeu. Autoři žebříčku zmiňují jmenovitě jeho "sbírky úžasných starých obalů na čokoládu" a ukázky výrobního procesu čokolády a píšou, že "je těžké se rozhodnout, na co se dívat dřív".

Kolínské muzeum, umístěné ve futuristické budově na břehu Rýna, nabízí návštěvníkům ve třech patrech možnost seznámit se s dějinami čokolády, ale "skutečným středem pozornosti tady je slavná čokoládová fontána", uvádí server. Chválí také vafle, které pracovníci muzea plní pro návštěvníky horkou čokoládou.

Druhé místo obsadilo Muzeum tajemství čokolády v Geispolsheimu ve východní Francii. Jeho součástí je i divadlo a v jeho obchodě lze koupit zvláštnosti, jako čokoládové pivo a čokoládový ocet, jakož i dekorativní staré formičky na čokoládu. "Toto muzeum je stejně elegantní jako země, kterou reprezentuje," soudí virtualtourist.

Pomyslná bronzová medaile patří muzeu Pannys Amazing World of Chocolate v australském státě Victoria, teprve na čtvrtém místě skončila čokoládová velmoc Belgie s muzeem Choco Story v Bruggách.

V hodnocené desítce jsou dále muzea čokolády z Barcelony, St. Stephenu v Kanadě a za už zmíněným pražským pak muzea v Lititzu v USA, na ostrově Čedžudo v Jižní Koreji a v mexickém hlavním městě Mexiku.