Vyplývá to ze seznamu států podle indexu lidského rozvoje, který každoročně vydává Rozvojový program Organizace spojených národů (UNDP).
Představitelé sestavují seznam na základě údajů o hrubém domácím produktu (HDP) na osobu, vzdělání a průměrné délce života. Na prvních třech pozicích se umístili Norsko, Austrálie a Island, zatímco nejhůře jsou na tom Niger, Afghánistán a Sierra Leone. V Nigeru je průměrná délka života jen 50 let, což je o 30 méně než v Norsku.
Česko je na 36. místě a zařadilo se tak do elitní skupiny států nazvaných ´velice vysoký stupeň lidského rozvoje´. Těsně před námi jsou Spojené arabské emiráty, hned za námi pak Barbados a Malta. Celý žebříček najdete zde.
Na každý dolar, který vydělá člověk v subsaharské zemi, připadá 85 dolarů na severu Evropy. Ve 24 nejchudších zemích je polovina obyvatelstva negramotná, přičemž ve státech se střední úrovní lidského rozvoje je to 20 %. Nejdéle žijí Japonci (v průměru 82,7 let) a nejkratší dobu Afghánci (v průměru 43,6 let). Nejvyšší HDP s hodnotou 85 383 dolarů na osobu má Lichtenštejnsko.
Naopak, nejchudší zemí se stala Demokratická republika Kongo, kde je průměrný roční výdělek jen 298 dolarů. Oproti loňskému roku si nejvíc polepšila Čína, dále Venezuela, Peru, Kolumbie a Francie. Je to důsledek nárůstu příjmů a průměrné délky života.
Podle UNDP, který vydává tento seznam od roku 1990, se míra lidského rozvoje za posledních 30 let zvýšila o 15 %, přičemž největší zlepšení zaznamenala Čína, Irán a Nepál.