Jenže pak se rozbilo kormidlo a cesta málem skončila tragicky. Po 40 dnech je naštěstí zachránila posádka obřího tankeru, který se jim vydal na pomoc.

Celé drama začalo po pěti dnech cesty ve středu 14. ledna, kdy se kormidlo zaseklo na pravoboku. Jenže to už byli uprostřed více než čtyři tisíce kilometrů dlouhé cesty a ještě 1200 jich zbývalo k nejbližší pevnině. Stuart ihned pomocí radiotelefonu informoval pobřežní stráž, ta ale odmítla vyslat pomoc – prý jsou příliš daleko...

„Zezačátku jsme to brali jako dobrodružství,“ přiznal se Stuart, „měli jsme dostatek potravin, a tak jsme to nebrali zase až tak tragicky a myslím, že ani naše rodiny ne.“

Vše se ale zkomplikovalo po dalších dnech. Vzhledem k poloze zaseknutého kormidla jachta postupovala jen velmi pomalu – točila se totiž pořád v kruzích volně unášená mořskými proudy směrem na Karibik.
A po deseti dnech přišel další problém.

Fotogalerie
6 fotografií

Bez vody a elektřiny
Na jachtě se porouchal alternátor, což v praxi znamenalo, že se Stuart s Andreou najednou ocitli bez elektřiny, a tudíž i bez možnosti odsolovat si vodu. Jen solární panely udržovaly v chodu satelitní telefon...

Ve chvíli, kdy se blížili k pověstnému bermudskému trojúhelníku, byli už na moři měsíc. „Dívali jsme se smrti do tváře. Podařilo se nám bez větší újmy vyváznout z několika bouří, ale oba už jsme cítili, že nás štěstí začíná opouštět. Oba jsme dobře věděli, že už dlouho nevydržíme. Zásoby jídla i pitné vody se začaly rapidně menšit,“ vypráví Stuart Armstrong.

Dramatická záchrana
Naštěstí ale jejich volání o pomoc zachytil indický tanker Point, který byl na cestě z Jižní Ameriky do Amsterdamu. Kapitán Michele Cancrini ani chvíli neváhal a rozhodl se Stuartovi a Andree pomoci. Cesta k jachtě trvala dlouhých pět hodin. „Když jsme tu jachtu viděli, bylo nám jasné, že si musela projít peklem. Je až neuvěřitelné, že se stále ještě držela vzpřímená a plula na hladině,“ uvedl Cancrini.

Kdo by si ale myslel, že v této fázi přišel happy end, byl by na omylu. Jedna z nejdramatičtějších událostí totiž na všechny teprve čekala – přiblížit k sobě bezpečně kolos tankeru (183 m dlouhý, 30 tisíc tun těžký) a malou jachtu (13 m dlouhou, vážící 16 tun) na rozbouřeném moři totiž nebylo vůbec jednoduché. „Když jsem viděla, jak se k nám blíží naše záchrana, strnula jsem hrůzou. Je zázrak, že se to nakonec všechno povedlo,“ přiznala Andrea.

Celá »akce« trvala víc než dvě hodiny. Kvůli nepoměru velikostí a vysokým vlnám, které neustále hrozily namáčknout jachtu na bok tankeru, nebylo možné shodit lanové žebříky.

Na konci sil
Andrea už byla natolik vysílená, že by po žebříku sama nahoru ani nevylezla.Námořníkům tankeru se ale podařilo nahodit lana se záchrannými popruhy až do jachty a Andreu a následně i Stuarta vytáhnout na palubu.

„Všem se nám ulevilo, když byli oba v pořádku nahoře na palubě. Oba byli velmi vystrašení, mokří a hlavně neskutečně šťastní,“ dodává už jen se smíchem kapitán Cancrini. Tanker Point by měl do Amsterdamu dorazit právě dnes, v neděli 1. března. Stuart a Andrea se tak po 52 dnech postaví na pevnou zem.