Právě Francie totiž do konce roku Evropské unii předsedá.

"Jsme si vědomi toho, že čelíme etapě, která bude těžká, ale jsme připraveni spolupracovat s našimi partnery a potýkat se se všemi výzvami, na které narazíme," řekl Djukanović novinářům.

Evropský komisař pro rozšíření Olli Rehn žádost Černé Hory uvítal a sdělil, že tato balkánská země učinila významné pokroky v přípravě na integraci do Evropské unie.

Krok balkánské země, která se v roce 2006 oddělila od Srbska, považují diplomaté za dobrý podnět k tomu, aby se k němu dopracovaly také Albánie a Srbsko. Plán na vstup do unie mají všechny dosud nečlenské balkánské státy. Žádost o přijetí do EU naposledy podala Makedonie v roce 2004.

Brusel eviduje Černou Horu jako potenciálního kandidáta na členství zvláště po uzavření stabilizační a asociační dohody v roce 2007. Tato dohoda bývá předstupněm k plnému členství v EU.

Některé důležité země unie mají nicméně vůči rychlému přijetí tohoto státu výhrady. Poukazují přitom na rozsáhlou korupci a chybějící západní standardy v mnoha odvětvích veřejného života.