Během své návštěvy na zámku Hillsborough v irském Belfastu se novopečený král Karel III. s chotí Camillou zapsali do knihy návštěv. Když se ale pavnovník chopil pera, psací pomůcka ho pořádně potrápila!
Během zapisování svého jména mu totiž plnicí pero znečistilo prsty. „Zpropadená věc!“ ulevil si dokonce a bylo vidět, že je ze záležitosti rozčilený. Královna Camilla náledně poznamenala, že z pera uniká inkoust a požádala o náhradu.
Jde přitom už o druhý incident s perem, který nového krále potkal od jeho jmenování – a lidé z toho proto mají legraci... K prvnímu inccidentu došlo již během Karlova skládání přísahy. Když chtěl přísahu podepsat, překážela mu při tom náhradní pera a on tak v historické chvíli poněkud vtipně zazmatkoval.
Podpora pro krále Karla III. po nástupu na trůn strmě vzrostla, ukázal průzkum. Dokud byl nový britský král Karel III. ještě následníkem trůnu princem Charlesem, domnívala se v průzkumech stabilně jen asi třetina lidí, že by byl dobrým panovníkem. Po smrti jeho matky Alžběty II. ale podpora lidí strmě vzrostla a za dobrého panovníka nového krále nyní považuje 63 procent oslovených, ukázal nový průzkum společnosti YouGov. Lidí, kteří nevěří, že panovník svou roli zvládne, výrazným způsobem ubylo.
Strmý růst popularity krále Karla podle sociologů souvisí s tím, jak se panovník prezentoval v prvních dnech po smrti královny. Podpora Britů pro monarchii jako takovou se ale nezměnila, podporuje ji nyní 62 procent dotázaných, proti je jich 21 procent.
Americký Michigan chystá invazivní mihule na tradiční páj pro krále
Úmrtí britské panovnice předznamenává korunovaci nového krále - a ta se nemůže obejít bez tradičního pokrmu v podobě slaného koláče z mihulí, který připravuje město Gloucester. A protože tento druh kruhoústých obratlovců už v Anglii vymizel, chystají se rybáři z amerického státu Michigan vypomoci gloucesterským kuchařům stejně jako při několika jiných významných příležitostech v uplynulých dvou desetiletích, které se týkaly monarchie. Zašlou jim totiž několik mihulí, které se v amerických Velkých jezerech rozšířily jako invazivní druh, napsal list Detroit Free Press.
Vše začalo ve středověku, kdy anglické město Gloucester mělo vzdát hold panovníkovi. Město to vyřešilo tak, že nachytalo slaný koláč z mihulí, které byly v té době považovány za delikatesu a vyšší třídy si je velmi cenily. Tento dar se rychle stal tradičním způsobem, jak město Gloucester projevovalo úctu panovníkovi.
Na přelomu tisíciletí ale mihule z Anglie vymizely, pravděpodobně proto, že tito obratlovci migrují z moře nebo jezer do mělčích toků, kde se třou - a prakticky každý takový tok má u ústí přehradu, která mihulím bránila doplavat na místa tření.
Hodina dějepisu 30: Královna Alžběta II. měla vášnivý vztah. Do prince Philipa se zamilovala už ve 13 letech.