Solárníci pozor! Vyrábíte elektřinu a nemáte smlouvu na odběr přebytku? Hrozí vám pokuty
Berete elektřinu ze solárů? A uzavřeli jste smlouvu s dodavatelem elektřiny na odpovědnost za takzvanou odchylku? Pokud ne, patříte, jak zjistil Blesk, mezi asi čtrnáct set hříšníků, kteří tuto povinnost nesplnili. Důsledek? Hrozí vám pokuta.
Začátkem července totiž skončila lhůta, kdy musí mít majitelé solárních elektráren uzavřenou smlouvu s dodavatelem elektřiny na odpovědnost za takzvanou odchylku, tedy rozdíl mezi očekávanou a skutečnou výrobou elektřiny. Pokud ji nebudou mít uzavřenou, hrozí jim pokuty v řádech stovek korun za neoprávněné dodávky do sítě. Zavedla to novela energetického zákona, kterou politici schválili loni.
„Aktuálně víme o přibližně 1400 případech, kde toto není dořešeno. Každopádně od loňského září, kdy ČEZ Prodej začal na novou legislativu upozorňovat, reagovalo téměř 70 tisíc zákazníků, takže se podařilo snížit počet zákazníků bez smluv na minimum. Mezitím byly samozřejmě instalovány nové fotovoltaiky, které vznikají i nadále, proto to řešíme kontinuálně,“ napsal Blesku mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
Počet hříšníků se přitom prudce snižoval až v posledních třech měsících. Ještě začátkem dubna bylo neregistrovaných solárníků asi 30 tisíc. Před dvěma měsíci bylo ještě stále 11 tisíc zákazníků ČEZ, kteří smlouvu uzavřenou neměli.
Sankce ve výši stovek korun
„Když to nestihnou, nemohou vyrobenou elektřinu posílat do sítě ani ji sdílet a distributor jim přetoky bude účtovat jako neoprávněnou dodávku do sítě. Pokuty se vztahují i na ty fotovoltaiky, které nemají přetoky povoleny, zajistit si převzetí odpovědnosti za odchylku si tak musí i zákazníci s tak zvaným ostrovním režimem. Sankce se šplhají až do výše stovek korun měsíčně,“ vysvětlovala dříve skupina ČEZ na svém webu.
Většina fotovoltaik registrovaných do konce loňského roku má jeden kombinovaný EAN kód, který zdarma přiděluje distributor. Jde o osmnáctimístný unikátní číselný kód sloužící pro identifikaci odběrného místa. Od 1. července však musí soláry mít podle legislativy EAN kódy dva, a to spotřební a výrobní.
U výrobního kódu navíc mají majitelé povinnost domluvit se s vybraným obchodníkem, že převezme odpovědnost za takzvanou odchylku, tedy rozdíl mezi plánovanou a skutečnou výrobou, který je zpoplatněn. Bez toho nelze elektřinu prodávat ani sdílet. Opatření se přitom vztahuje i na provozovatele, kteří nemají přetoky elektřiny do sítě smluvně povolené.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.