Fišárek, držitel šesti Českých lvů, zemřel 4. listopadu ve věku 80 let. Pietního aktu se zúčastnila řada filmových a hereckých osobností. Mezi přítomnými byli Jiří Bartoška, Eliška Balzerová, Zuzana Stivínová a Petra Špalková, režisérky Olga Špátová, Olga Sommerová, Helena Třeštíková a Karin Krajčo Babinská, režisér Viktor Tauš, hudebníci Richard Krajčo a Ondřej Soukup nebo kameraman Vladimír Smutný. Smuteční věnce zaslali zástupci Filmové školy v Písku, Filmového festivalu Karlovy Vary, České filmové a televizní akademie a ministerstva kultury.

Režisér Jan Svěrák ve svém smutečním projevu uvedl, že Fišárek stříhal 97 filmů, 14 seriálů a přes dvě stovky krátkých filmů a dokumentů. "Přicházeli jsme k tobě s nadějí, že svou prací uděláš z našeho materiálu film, kterému budou lidé rozumět a bude se jim líbit. A ty jsi nikdy nezklamal," řekl Svěrák a připomněl, že právě ve strašnickém krematoriu se natáčel oscarový film Kolja, na kterém se Fišárek podílel.

Beretová ve smuteční řeči využila básně Matka od Vladimíra Holana a mnoho z přítomných rozplakala i rozesmála citacemi Fišárkových nejbližších rodinných příslušníků.

Filmový střihač a pedagog Fišárek byl oceněn Českými lvy za snímky Akumulátor 1, Kolja, Kanárek, Tmavomodrý svět, Kuky se vrací a v roce 2018 za mimořádný přínos české kinematografii. Svůj střihačský rukopis zanechal v dalších známých filmech, mezi které patří Obecná škola, Jízda, Báječná léta pod psa nebo Vratné lahve. Loni na karlovarském filmovém festivalu představil snímek Dvě slova jako klíč režiséra Davida Svátka.

"Musím pracovat, protože jsem vždy pracoval tak intenzivně, že jsem si nevybudoval žádné koníčky. Tudíž, když nemám žádné koníčky, tak raději pracuji," řekl loni serveru Novinky.

Syn malíře Aloise Fišárka se narodil 7. ledna 1943 v Opočně. Studia na katedře střihu FAMU dokončil v roce 1968. Jako střihač působil v letech 1965 až 1972 u Československého armádního filmu, v letech 1974 až 1996 u Krátkého filmu.

V období 1968 až 2002 vyučoval na FAMU, kde vedl katedru střihové skladby, později působil jako pedagog na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. "Nikdo vlastně neví, co střihač dělá, jsem tomu velmi rád, ale studentům vysvětluji, že s tím musí počítat," uvedl Fišárek.

Video
Video se připravuje ...

Českej biják: Kolja Videohub

Fotogalerie
41 fotografií