Středa 20. leden 2021
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Zataženo, sněžení 1°C

Zlatá pravidla vysávání. Která z nich opravdu dodržujete?

/
 • (istock.cz)
  16. prosince 2020 ● 06:00

  Myslela jste si, že na luxování není nic těžkého? Ale kdeže! Když ovšem dodržíte pravidla, nebudete muset ten otravný přístroj brát do ruky tak často. Na co všechno se vyplatí myslet?

  Vysávání nepatří mezi oblíbené domácí činnosti. Často chceme mít úklid co nejrychleji za sebou. Jenže aby to mělo správný efekt a nestálo vás to nakonec spoustu času a energie, je potřeba se vyvarovat zbytečných chyb. I obyčejné luxování má svá pravidla, ale většina z nás je ani pořádně nezná. Jak si tedy co nejvíce ulehčit práci?

 • 1.

  Začněte utíráním

  luxování

  Dřív, než se pustíte do samotného luxování, je dobré v místnosti utřít prach. Proč to dělat, když se chystáte luxovat? Protože jinak by byla vaše práce k ničemu. A zbavte se prachu úplně všude, protože ve chvíli, kdy byste neutřela prach z nábytku, začal by pokojem vířit, a jen co byste vysavač vypnula, mohla byste se do práce pustit znovu.

 • 2.

  Uvolněte cestu

  luxovani

  Otravné narážení vysavače do židlí, křesel, koše na prádlo… To známe všechny. Když si ale uvolníte cestu dopředu, půjde vám práce mnohem rychleji a hlavně budete mít jistotu, že se zbavíte prachu i v těch nejtemnějších zákoutích domácnosti. Protože – co si budeme povídat – jakmile není na špínu v rohu vidět, míváme pocit, že tam se uklízet nemusí.

 • 3.

  Chyťte ho

  luxování

  Je jen málo otravnějších věcí než tahat za sebou ten podivný přístroj, který do všeho naráží. Jeho šňůra se vám motá pod nohy a všude se zasekává. Jednoduchá rada – zvedněte vysavač do ruky a místo tahání za sebou ho noste. Vedle úklidu navíc ještě posílíte ruce.

 • 4.

  Správným směrem

  luxování

  Důležitý je směr, kterým se s vysavačem vydáváte. Většina z nás začíná u dveří, tedy tam, kudy do místnosti vejdeme. Přitom by se správně mělo začínat z druhé strany místnosti a pokračovat směrem ven.

 • 5.

  Zlatá rutina

  vysávání

  Jak luxování co nejvíce zkrátit, abyste jím netrávila mládí? Vysávejte pravidelně. Pak se totiž dostanete do fáze pouhého udržování pořádku. Ideální je dvakrát týdně bez ohledu na to, jestli máte pocit, že to ještě není nutné.

 • 6.

  Seznamte se

  luxování

  K většině vysavačů patří i různé nastavitelné kartáče, které můžete vyměňovat. Nebojte se ohnout v zádech a nástavce měňte a upravujte podle typu povrchu, který zrovna luxujete. Půjde vám to lépe, a navíc nepřenesete nečistoty z podlahy, které se drží na kartáčích, třeba na gauč. Alespoň jednou za čtrnáct dní si vyhraďte na luxování více času a vyměňte ten široký za úzký štěrbinový nástavec. A projeďte s ním všechny rohy a podlahové lišty. Možná se sama budete divit, kolik prachu a špíny se tam i přes pravidelné luxování stačilo nahromadit.

 • 7.

  Úzce a dlouze

  luxování

  Žádné zmatené hrkání sem a tam. Aby se vám podařilo vyluxovat skutečně důkladně a abyste nevynechala ani kousek, musíte být důsledná. Nejlepší je jedno a to samé místo přejet několikrát vždy v obou směrech. Dělejte dlouhé tahy dopředu a dozadu, které se budou navzájem překrývat, a takto pokračujte přes celou místnost. Nevysáváte koberec v obou směrech? To je také velká chyba. Když budete jezdit jen v jednom směru, nikdy z něj neodstraníte zdaleka všechny nečistoty a prach. Schovávají se totiž někdy hluboko a z obou stran vláken.

 • 8.

  Velké kusy pryč

  luxování

  Proč byste měla před luxováním projít byt se smetáčkem a lopatkou, když se dá všechno vysát? Protože i když k luxu nemáte úplně milostný vztah, přece jen byste o něj měla pečovat. A větší kusy, které se válejí po zemi, jako jsou listy květin, chipsy nebo hrudky z kočičího záchodu, by mohly přístroj poničit. Pamatujte, že pokud nemáte přímo průmyslový vysavač, nepouštějte se nikdy do vysávání popela nebo hrubých stavebních nečistot. Průmyslové vysavače jsou totiž robustnější, výkonnější a odolnější. A odolávají podstatně vyšší zátěži, než jaké jsou vystavovány běžné vysavače v domácnosti. 

 • 9.

  Do poloplna

  luxování

  Sáček na nečistoty by nikdy neměl být úplně plný. Protože čím méně vysavač čistíte, tím je pomalejší. Ideálně měňte sáčky, případně vysypávejte vnitřek přístroje ve chvíli, kdy je z poloviny až tří čtvrtin plný. Pokud na to budete myslet, nikdy vám nebude chybět rezerva. Nebo si můžete pořídit vysavač bezsáčkový, který má místo sáčku odnímatelnou nádobu na nečistoty a jehož výkon neovlivňuje naplněnost. I tak je potřeba nádobu často vysypávat a občas i vymýt.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy