Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Vyrobte si jednoduše čisticí prostředky. Uklidíte s nimi celý byt a ještě ušetříte!

/
 • (istock.cz)
  9. listopadu 2021 ● 06:00

  Víte, jak uklízely naše prababičky? Zdaleka nebyly k mání hory čisticích prostředků jako dnes. Neláká vás zkusit to po jejich vzoru? Budete překvapeni, co vše lze zvládnout bez chemie a bez zbytečného utrácení...

  V minulosti si pečlivé hospodyně čisticí prostředky připravovaly samy. Bez chemikálií a za minimum peněz. Nebylo zbytí, nic jiného ani neznaly. Dnes zjišťujeme, že to vlastně dělaly chytře a zdravě. Co se nechat inspirovat? Není to opravdu nic složitého a výsledkem budete určitě mile překvapeni. Tak využijte čas, který teď trávíte více doma, a udělejte něco, co ušetří váš rozpočet a také přírodu...

 • 1.

  Čistič oken a zrcadel

  uklid
  Autor: istock.cz

  Budete potřebovat:

  1 lžíci škrobu

  1/4 hrnku octa

  1/4 hrnku lihu

  2 hrnky teplé vody

  Jak na to?

  Všechny ingredience shromáždíte do nádoby s rozprašovačem a po uzavření dobře protřepete. Co dál? Postupujete běžně jako při mytí oken, zrcadel, skel a skleněných ploch tak, jak jste zvyklí. A výsledek? Nejen „zdravá“ čistota, ale opravdový lesk bez šmouh!

 • 2.

  Domácí jar na nádobí

  uklid
  Autor: istock.cz

  Na 1 litr budete potřebovat:

  2 lžičky sody na praní

  1 hrnek tekutého olivového mýdla (100 g olivového mýdla necháte rozpustit ve vodě)

  2 lžíce octa

  pár kapek esenciálního oleje (vůně dle vlastního výběru)

  3 hrnky horké vody

  Jak na to?

  Vyjma horké vody smíchejte všechny ingredience, poté zalijte horkou vodou a počkejte, až se spojí. Směs nechte vychladnout, občas promíchejte a nalijte do prázdné lahve od prostředku na mytí nádobí. V případě, že by vám směs až příliš ztuhla, můžete ji mírně rozehřát a rozředit vodou. Díky přidání pár kapek esenciálního oleje se pro vás stane umývání nádobí za pomoci tohoto domácího přípravku potěšením, nikoli stereotypní nezbytností.

 • 3.

  Pomerančový čistič

  uklid
  Autor: istock.cz

  Budete potřebovat:

  1/2 l octa

  slupky ze tří pomerančů

  zavařovací sklenici

  sítko

  umělohmotnou lahev s rozprašovačem

  Jak na to?

  Slupky z pomerančů vložte do zavařovací sklenice, zalijte octem, uzavřete víčkem a nechte zhruba 3 měsíce louhovat na suchém a světlém místě, přičemž nezapomeňte dvakrát týdně zavařovací sklenici protřepat. Po uvedené době výluh přes sítko přelijte do připravené umělohmotné lahvičky s rozprašovačem a můžete se pustit do úklidu. Nemusíte se obávat nelibého octového zápachu, jelikož ten do sebe v průběhu louhování natáhly pomerančové slupky, a tudíž ve výsledku tento čistič voní svěže a právě po pomerančích! Používá se na kuchyňské povrchy, dlaždice v koupelně, sprchové kouty a toalety.

 • 4.

  Voňavý prostředek na vodní kámen

  uklid
  Autor: istock.cz

  Budete potřebovat:

  citron

  papírové utěrky či ubrousky

  Jak na to?

  Citron rozkrojte na dvě poloviny, kterými můžete přímo – nebo zbytkem, který vám zůstane po vymačkání do připravené domácí limonády – důkladně přejet vodovodní baterii, zašlý dřez, nebo dokonce i pracovní desku stolu. Nesmývejte, pouze povrch otřete do sucha papírovou utěrkou či ubrouskem. Sami budete překvapeni, že jste tento trik nezačali používat už dříve. Vodovodní baterie, dřez i pracovní kuchyňská deska budou jako nové!

 • 5.

  Domácí tablety do myčky

  uklid
  Autor: istock.cz

  Budete potřebovat:

  1 hrnek jedlé sody

  1 hrnek sody na praní

  2 lžíce octa

  hrnek kuchyňské soli

  1/4 hrnku kyseliny citronové

  1 hrníček vody (pokud vám stačí čisticí prášek, vodu vynechte)

  Jak na to?

  Všechny ingredience, vyjma vody smíchejte ve velké míse. Pak postupně přidávejte po troškách vodu a směs míchejte. Konečná podoba směsi by měla být podobná modelovací hmotě. Za pomoci lžičky – ale můžete i rukou, pokud si nasadíte rukavice – směs napěchujte do silikonových formiček na výrobu ledu. Nechte půl až tři čtvrtě hodiny odležet, pak vyklopte a nechte vyschnout. Domácí tablety do myčky skladujte v uzavíratelné sklenici. Na jedno mytí stačí jedna tableta. V případě, že jste si podle výše uvedeného návodu připravili pouze prášek, použijte jednu polévkovou lžíci na jedno mytí.

 • 6.

  Pasta na skříňky

  uklid
  Autor: istock.cz

  Budete potřebovat:

  1 lžíci jedlé sody

  1 lžíci rostlinného oleje

  Jak na to?

  Z ingrediencí vytvoříte během chvíle domácí pastu, kterou následně použijete na vyčištění kuchyňských dvířek, jimž vrátíte původní lesk a čistotu.

  Článek vyšel v časopise Blesk Hobby, ve kterém najdete spoustu zajímavých článků a inspirace. Listopadové číslo je plné příprav na Vánoce. Najdete tu návody na krásné adventní věnce nebo i kalendáře, které zvládnete vyrobit doma. Jako dárek navíc dostanete k časopisu i velmi hezké a praktické nálepky na vánoční dárky. Časopis koupíte v každé trafice nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE. 

  Blesk Hobby
  Autor: archiv

   

   

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy