Pondělí 23. listopad 2020
Svátek slaví Klement, zítra Emílie
Oblačno, déšť 5°C

Jak uklidit či zamaskovat nepořádek, když se blíží nečekaná návštěva?

/
 • (istock.cz)
  5. listopadu 2020 ● 06:00

  Nestíháte kvůli všem povinnostem, které se na vás teď sesypaly, skoro nic, natož uklidit? I když situace obecně momentálně návštěvám nepřeje, může dorazit třeba vaše tchyně, aby vám pohlídala děti a vy abyste odešla na nezbytný nákup či na lékařskou prohlídku... Jak tedy zachránit situaci, aby se nezhrozila hned ve dveřích?

  Ať už vás do budoucna zaskočí domluvená či nedomluvená návštěva, nemá cenu lítat zmateně a nervózně po bytě a snažit se udělat vše. To totiž s velkou pravděpodobností nepřinese skoro žádný výsledek a vy budete mít stejně špatný pocit. Mnohem lepší bude, když zkusíte pár zaručených rad a triků. Jak tedy uklidit bleskově a zároveň účinně, abychom se nemuseli před příchozími stydět?

 • 1.

  Zaměřte se na to, co je vidět

  uklid

  Proč měnit povlečení, když se návštěva do ložnice zřejmě ani nedostane? A pokud je to návštěva do ložnice, pak rozházenou postel řešit nebude. Stejně tak nemusíte píglovat dětský pokoj, pokud se k vám tedy nechystá všetečná tchyně, která má pocit, že její vnoučátko trpí. Vyberte si jen ty místnosti, které budete skutečně potřebovat. Většinou to jsou obývací pokoj, kuchyň a koupelna.

   

  Těšíte se na Vánoce a chtěla byste už začít s pečením a výrobou dekorací? Skvělou inspiraci najdete ve vánočním speciálu Blesku pro ženy, který si můžete koupit v novinových stáncích nebo si objednat v tištěné či elektronické podobě v našem iKiosku ZDE.

  Blesk pro ženy, Vánoce

 • 2.

  Koupelna na prvním místě

  uklid

  Do koupelny a na WC jde většinou návštěva jako první, proto jim věnujte hodně pozornosti. Kromě čistoty zkontrolujte, zda máte doplněné mýdlo a jestli není upatlaný kelímek na kartáčky. Ujistěte se, že poslední návštěvník nenechal držák na papír prázdný, případně tam připravte další do zásoby.

 • 3.

  Očima návštěvníka

  uklid

  Vlastně vůbec je dobré podívat se na svou domácnost očima návštěvníka. První, co vidí, jsou vchodové dveře – projde chodbou, do koupelny a pak do obýváku, případně kuchyně. Proto se na jeho cestě snažte zbavit všech překážek a nepořádku. V předsíni srovnejte boty a kabelky, případně je naházejte do botníku. Je malá pravděpodobnost, že návštěva bude toužit vidět vaši sbírku obuvi. Pokud není Carrie Bradshaw…

 • 4.

  Koše vezměte útokem

  uklid
  uklid

  Až budete procházet byt, seberte ze země vše, na co narazíte. Často to bývá oblečení. Prostě ho vezměte a hoďte do koše s prádlem, který zavřete. Stejně tak naplňte i koš na odpadky, ale ten místo zavření vyneste. Zbavíte se tak případného zápachu, který by mohl zastínit váš právě krásně naklizený (i když jen na oko) byt.

 • 5.

  Pryč z povrchu

  uklid

  To, co nemůžete hodit do koše, ukliďte do skříní či komory, kde to nebude vidět. Snažte se při tom dodržovat aspoň tematické rozmístění. Věci z kuchyně vracejte do kuchyně, dětské hračky naházejte do dětského pokoje. Ať to pak nemusíte třídit.

 • 6.

  Proběhněte byt s octem

  uklid

  Jakmile budete mít plochy prázdné, pusťte se do odstraňování fleků a nečistot. Zaměřte se jen na fleky, které jsou vidět. Do rozprašovače nalijte směs octa a vody a pak proběhněte byt, zejména kuchyň a koupelnu, a odstraňte fleky od zubní pasty, šmouhy na zrcadle nebo nečistoty na nerezu. Dávejte ale pozor na přírodní kamenné materiály, ty by se octem mohly poškodit.

 • 7.

  Pryč s chlupy na gauči

  uklid

  Pokud doma máte psa nebo kočku, kteří si rádi hoví na gauči, málokdy se to obejde bez chlupatých stop. Máte doma gumovou rukavici? Tak ji namočte a sedačku s ní přetřete. Srst ulpí na gumě a vy nemusíte vytahovat lux.

 • 8.

  Rozsviťte svíčky

  uklid

  Výhodou zimního období je, že je brzy tma. Takže pokud k vám míří návštěva večer, můžete nepořádek zamaskovat tlumeným osvětlením. Umístěte svíčky do prostoru, kde se budete pohybovat. Pak je rozsviťte a zhasněte hlavní světlo. Nikdo si ani nevšimne, že nemáte umytá okna, případně že jste neutřela prach na výstavce vašich keramických zvířátek.

   

  Náš tip: Vyrobte si krásnou podzimní dekoraci. Máme pro vás inspiraci v následujícím videu!

  Video
  délka: 04:26.04

  Markéta Mayerová: Dýně jako váza Tomáš Všetečka

Přidat názor
Počet komentářů: 1

diskutujici: To už musí být návod i na takovou samozřejmost?

(07. 11. 2020 08:00)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy