Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Olivový olej není skvělý jen v kuchyni. Umí zázraky v celé domácnosti

/
 • (iStock)
  8. září 2023 ● 06:00

  Olivový olej je už velmi běžnou ingrediencí v našich kuchyních. Hodí se hlavně na přípravu studených i teplých pokrmů. Byla by ale velká škoda, abyste ho využívali jen při vaření. Ukážeme vám, kde všude tenhle přírodní zázrak může pomoct…

  Co víme o olivovém oleji? Je to rostlinný olej získaný z oliv lisováním či jinými mechanickými postupy. Je používán především při výrobě pokrmů, v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Olivový olej je typickou součástí středomořské kuchyně. Konzumace olivového oleje je považována za zdraví prospěšnou, protože olej obsahuje mononenasycené mastné kyseliny a vitamin E. Jeho možnosti jsou ale rozmanitější, než jste si dosud mysleli. Proto nenechávejte svou lahev olivového oleje jen v kuchyni a využijte jeho netradiční schopnosti…

 • 1.

  Žvýkačka

  Žvýkačka přilepená na botě, nebo dokonce na vlasech je dost nepříjemný problém. Její odstraňování totiž dá pořádně zabrat. Marný boj to být ale nemusí, pokud si na pomoc vezmete trochu olivového oleje. Namočte do oleje hadřík a položte ho na deset minut na žvýkačku nalepenou na podrážce nebo jím dobře obalte lepivý žmolek ve vlasech. Budete překvapeni, jak účinné to je. Guma se doslova rozpadne a vy ji pak snadno odstraníte.

 • 2.

  Samolepky

  Olivový olej vám pomůže s odstraněním nejen nešikovně přilepené žvýkačky. Poradí si i se samolepkami. Hlavně rodiče malých dětí tento problém dobře znají. Děti rády polepí nálepkami vše, co se jim zlíbí. Ale tento trik se hodí také při odlepování cenovky třeba na sklenici nebo lahvi. Zapomeňte na škrábání. Stačí, když si kápnete trochu oleje na prst, jemně jím budete potírat samolepku a poté ji jednoduše seškrábnete ostrým nožem. Po lepidle by neměly zůstat stopy.

 • 3.

  Dřevěný nábytek

  Dodejte nový šmrnc dřevěnému nábytku. A nebudete k tomu potřebovat ani žádnou drahou leštěnku. Když smícháte olivový olej s citronovou šťávou nebo octem v poměru 2 : 1, získáte perfektní směs na vyleštění dřevěného nábytku. Pokud navíc přidáte lžičku esenciálního oleje, bude mít příjemnější vůni. Nábytek se tak díky tomu vyleští a také to pomůže ochránit nábytek před drobnými viditelnými škrábanci.

 • 4.

  Kožená sedačka a jiné výrobky

  Lesk a ošetření si jistě zaslouží také kožené věci ve vaší domácnosti. Olivovým olejem můžete přetřít i kožené výrobky, a to od bot přes koženou bundu až po sedačku v obýváku. Uvidíte, že po aplikaci se celá kůže navíc změkčí a vše bude vypadat mnohem lépe. Jak na to? Nalijte trochu oleje do rozprašovače, nastříkejte na kůži, nechte asi 30 minut vpít a pak dobře rozleštěte. V případě bot nejlépe suchým flanelovým hadříkem.

 • 5.

  Pokojové rostliny

  Oživit lze také vaše pokojovky. Stačí, když přetřete listy hadříkem s kapkou olivového oleje. Vrátíte jim jejich lesk a budou zase vypadat krásně svěže.

 • 6.

  Nerez

  Pokud jste se někdy snažili vyčistit a vyleštit nerez, tak asi víte, že je to nekonečný boj. Možná jste už vyzkoušeli nějaké speciální přípravky, ale ne vždy jsou účinné tak, jak bychom čekali. Navíc určitě nejsou nejlevnější. Tak příště zkuste trik s olivovým olejem. Výrobky z nerezu, jako jsou kuchyňský dřez, digestoř, lednice či myčka, snadno vyleštíte hadříkem s kapkou olivového oleje. Dokonale je zbavíte všech nečistot, map, a dokonce i otisků prstů.

 • 7.

  Mšice

  Mšice jsou jedním z nejčastějších a zároveň i nejneodbytnějších zahradních škůdců. Pokud se objevily i na vaší zahradě, nejspíš přemýšlíte, jak se jich účinně zbavit. Můžete to zkusit i bez chemie. Do rozprašovače namíchejte stejný poměr vody a olivového oleje. Přidejte kapku prostředku na mytí nádobí a pořádně protřepejte. Vzniklou směs nastříkejte na rostliny, které jsou napadeny mšicemi. Po pár dnech byte měli mít od nich pokoj.


 • 8.

  Krtek

  Nakonec ještě jeden nečekaný tip. Postrachem snad všech zahrádkářů je krtek. Ošklivé krtince si na své zahradě nepřeje nikdo. Rad, jak se tohoto nevítaného hosta zbavit, je spousta. A někdy se vyplatí jich vyzkoušet více. Jednou z nich je trik s olivovým olejem. Jelikož krtci nemohou vystát silně aromatickou vůni olivového oleje, vyplatí se tento způsob zkusit. Napusťte olejem kus textilie a tu pak nacpěte do krtčí díry. A krtek by se měl dát na ústup.

   

Přidat názor
Počet komentářů: 2

Nada Panoskova: Na odstranění samolepek stačí i řepkový olej nač používat drahý

(20. 09. 2023 14:10)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy