Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Teď už je rozhodně nevyhodíte! Vysoušecí sáčky jsou hotový poklad. Kde všude pomůžou?

/
 • (iStock)
  31. srpna 2023 ● 06:00

  Malé pytlíčky s drobnými kuličkami znáte určitě moc dobře. Setkáváme se s nimi totiž často. Objevíte je v krabici od nových bot, elektroniky nebo dalších věcí, kde je chrání před případnou vlhkostí. Nejspíš je stejně jako většina lidí po vybalení vyhodíte. A to je opravdu velká škoda! Ukážeme vám několik šikovných tipů, kde všude je oceníte…

  Bílé sáčky se silikagelem, neboli granulkami oxidu křemičitého, jsou vysoce porézní, což jim umožňuje absorbovat vodu. Silikagel pojme vodu v množství až 20 % své hmotnosti. Z uzavřené nádoby, kapsy nebo krabice umí silikagel odstranit až 40 % celkové vlhkosti. Mnoho lidí si myslí, že jsou sáčky jedovaté, ale není tomu tak. Na bílých pytlíčkách najdete sice výraznou informaci, že se nesmějí konzumovat, ale kuličky nejsou toxické. Jsou naopak velmi praktické, a mají navíc široké uplatnění. Přečtěte si několik důvodů, proč se vyplatí si tyto malé a šikovné pytlíčky schovávat…

 • 1.

  Zčernalé šperky

  Autor: iStock

  Nosíte ráda stříbrné šperky, ale mrzí vás, že brzy ztratí svou krásu zčernáním? Zabránit oxidaci zcela nejde, ale můžete tento proces značně zpomalit. A to když budete své kousky ukládat společně se sáčky se silikagelem. Nejlépe do uzavíratelných pytlíků. Měly by pak zůstat dlouho hezky lesklé.

 • 2.

  Suché potraviny

  Autor: iStock

  Sypké ingredience uložené ve spíži nám mohou také navlhnout. Proto vysoušecí sáčky klidně použijte i zde. Zabrání nechtěnému zvlhnutí luštěnin, obilovin, rýže, ale například i kořenicích přípravků obsahujících sůl. Vložte je všude tam, kde by k navlhnutí mohlo dojít. Šikovným tipem je také přilepení sáčků na spodní víčko dané nádoby. Ochránit tímto způsobem můžete i uložené granule pro své zvířecí miláčky.

 • 3.

  Rezavé žiletky

  Autor: iStock


  Používáte na odstraňování chloupků holítko, ale kvůli velké vlhkosti vám žiletka často rezaví? Vezměte si na pomoc silikagel. Holítko po použití uložte do dobře uzavíratelného vzduchotěsného sáčku nebo plastové krabičky a přihoďte k němu pytlík silikagelu. A budete mít po problému. Žiletka bude ostrá a bez rezu. Jen nezapomeňte vysoušecí pytlíčky jednou za čas vyměnit.

 • 4.

  Sezonní oblečení

  Autor: iStock


  Pokud ukládáte sezonní oblečení do sklepa nebo na půdu, určitě nezapomeňte na tyto "zázračné" pytlíčky. Až pak oblečení po dlouhé době vyndáte, jistě oceníte, že nebude nijak navlhlé ani zatuchlé.

 • 5.

  Usušené květiny

  Autor: iStock

  Máte speciální květiny, které si chcete uchovat? Usušit a zakonzervovat je můžete pomocí vysoušecích sáčků. Stačí je vložit do plastové dózy či uzavíratelného sáčku a dobře utěsnit. K nim přiložíte silikagel a sušení se zrychlí a květy budou přitom vypadat pořád moc dobře. Jen nezapomeňte pytlíčky dle potřeby vyměňovat.


 • 6.

  Mokré plavky

  Autor: iStock

  Tento tip jistě oceníte na dovolené u moře. Vracíte se z dovolené, ale nevíte, co s vlhkým oblečením, plavkami nebo ručníkem, které balíte na poslední chvíli? Bojíte se, že vám za tu dobu věci v kufru zatuchnou a navlhčí další věci? Dejte je do samotného sáčku a přibalte k nim tento účinný pohlcovač. Pak už se nemusíte o nic starat. Pytlíčky dokážou mokré věci v kufru hezky vysušit.

 • 7.

  Mlžení oken

  Autor: iStock

  Pytlíčky s malými zázračnými kuličkami si poradí i s protivným zamlžováním skel v autě. Pokud je připevníte na palubní desku auta, a to co nejblíže čelnímu sklu, rosení bude minulostí. A ještě jeden tip: přihodíte-li je do pouzdra fotoaparátu, neměl by se vám zamlžit ani objektiv.

Přidat názor
Počet komentářů: 5

inabtal: SpFli︆ng︆︆.com - Dоspělý prоjekt prо mužе nаjít dívku!

(16. 08. 2019 14:55)

alter012: S tým vysúšacím sačkom by som nebol až ak nadšený! Aby niečo vysušil musí byť sám vysušený pri 120°C , 1-2 hodiny , pri telpte nad 100°C zatavený do obalu . Pred použitím vybraný a môže začať sušiť , absorbovať vodu, vlhkosť.
Správne sušiť silikagelom je umenie ! To čo sa dáva do kabíc s topankami je iba placebo !

(07. 08. 2019 12:01)

alter012: Silikagel je absolútne neškodý ! Potom by ste namal piť ani kolové nápoje , CocaCola obsahuje aj kyselinu kremičitú / silkagel!/

(07. 08. 2019 11:57)

kocdivoka: Kraviny . To mám jako tyto pytliky dat do sklenice s hrachem a podobné a pak to jíst ? Dobrou chuť. , Další rady ani nerozebíram.

(06. 08. 2019 18:33)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy