Andrea s přítelem si koupili na úvěr 150 let starý dům v malé vesnici uprostřed Českého středohoří. Vlastními silami se pustili do rekonstrukce. Zvládli předělat koupelnu, chodbu, ale pak Andrea nečekaně otěhotněla. To jim udělalo radost, ale zároveň také čáru přes rozpočet. Museli se rozloučit s jedním platem.

Dům má jednu centrální místnost, ve které se odehrává veškerý život rodiny. Jde o obývací pokoj s kuchyní. Velkým problémem je vytápění celého domu: starými okny profukuje, v obýváku jsou nyní pouze jedna kamna na tuhá paliva, ve vedlejší místnosti se netopí vůbec a prostor není zateplený... Stav komínu je naprosto nevyhovující.

Mladá maminka by si přála, aby z malého přístavku vznikla ložnice, kde by dcera Mia měla pohodlí. Jak si s úkolem poradí designérky Jaroslava Hájková a Hana Šmejkalová?

Designérky se rozhodly, že pomohou trochu více. Řešit budou právě i vytápění, a protože jde o více než sto let starou chalupu s dřevěným trámovým stropem v hlavní místnosti, rozhodly se pro moderní venkovské pojetí interiéru. 

Andrea má velmi ráda jasné a veselé barvy a teplé přírodní tóny – zejména zelenou a fialovou. Ložnici, která je docela prostorná, chce rozdělit na dvě samostatné zóny, aby v budoucnu měla Mia dostatek vlastního prostoru.

Hlavním problémem původního stavu byla absence vytápění domu. Bohužel nestačilo pouze dodat nová výkonná kamna. Teplo se ztrácelo všemi konstrukcemi, a bylo tedy nutné zateplit stropy a vyměnit shnilá stará okna.

„Stávající komín byl také v naprosto zoufalém stavu, musely jsme tedy řešit jeho kompletní vyvložkování. A plánované umístění kamen v hlavní obytné místnosti nakonec také nebylo možné – z důvodu 80 cm tlusté nosné zdi, do které prostě nebylo proveditelné vyvrtat otvor pro připojení ke komínu,“ popisují autorky návrhu. Umístění kamen v chodbě se nakonec ukázalo jako ideální pro budoucí rozšíření obytných prostor, které rodina plánuje, až Mia povyroste. 

V obývacím pokoji díky tomu vzniklo mnohem víc volného prostoru pro bydlení. Designérky se ho rozhodly pojmout v odlehčeném venkovském stylu s moderním nádechem. Jako hlavní paletu použily velmi přírodní a teplé tóny hnědé, béžové a smetanové, materiálově potom dřevo, kámen a kov. To vše doplnily výraznými akcenty červené, zelené a žluté. 

Dominantou celého prostoru se stala výrazná červená sedačka a zelený jídelní stůl. Zajímavým prvkem jsou také nové dveře, které jsou kopiemi klasického stylu v krásném provedení mořeného masivního dřeva. „Celkově z nového interiéru vyzařuje hravost a život, ale také klid a teplo domova uprostřed krásné přírody,“ pochvalují si designérky výsledek proměny.

Premiéru dalšího dílu série Postav si sen! uvidíte v pondělí 29. března ve 21.35 na Primě.

Fotogalerie
11 fotografií