NÁBYTEK NA MÍRU
Tím nejvhodnjším úložným prostorem je nábytek vyrobený přesně na míru. Poměr cena/ výkon je při tomto řešení velice příznivý. Rozhodně se nemusíte bát, že vás vyjde výrazně dráž než obyčejná skříň. Stačí jen najít dobrého truhláře. Služba, kterou vám tyto kousky nábytku ve finále poskytnou, bude k nezaplacení.

DĚTSKÝ POKOJ
Asi nejvíc budete bojovat s místem v dětském pokoji. Hraček, oblečení, ale také knih nebo školních potřeb mají naše ratolesti dost a dost, proto je na úložné prostory potřeba využít každé volné místo. K palandě či vyvýšené posteli se tak skvěle budou hodit růžové schůdky s úložným prostorem. Nakoupit můžete i různé barevné krabice či koše, které pokojík zároveň ozdobí a vejde se do nich spousta věcí. Nezapomeňte na místo na stěnách, poličky a závěsné skříňky jsou v dětském pokoji nezbytností.

VYUŽIJTE DVEŘE
Napadlo by vás, že si spoustu věcí můžete schovat i na dveře? Nejjednodušší je našroubovat do nich pár věšáčků. Jenže současné dveře nejsou levná záležitost, proto si je pravděpodobně nebudete chtít zničit. I v tom případě máte několik možností. Lze koupit praktický věšák, který se jednoduše zavěsí na horní hranu dveřního křídla. Ještě o něco sofistikovanější je závěsný kapsář na dveře. Ti šikovnější si jej mohou poměrně jednoduše ušít.

MOBILNÍ ŘEŠENÍ
V malém bytě jsou nábytkové kusy na kolečkách k nezaplacení. Nejenže je snadno přesunete, když potřebujete vysát či vytřít podlahu, ale můžete jejich umístění měnit tak, abyste měli vše v nich uložené, hned po ruce. Naším tipem je využití servírovacího stolku jako zajímavého a hlavně praktického mobilního úložného dílu, zkuste např. servírovací vozík.

VYUŽIJTE KAŽDOU SKULINU
Myslíte, že už se vám domů nic nevejde? Tak se podívejte ještě jednou. Opravdu máte dobře využité místo pod postelí (lze nakoupit speciální úložné boxy, v nichž se vám věci pod postelí nezničí a neušpiní), na skříních, nebo třeba za čelem postele? I tam lze totiž naskládat pár věcí, třeba knížky. Podobně můžete využít veškeré mezery mezi spodními skříňkami kuchyňské linky.

DÁMSKÁ SKŘÍŇ
Muž a žena by měli mít šatník striktně rozdělený. Už proto, že jejich nároky na jeho zařízení jsou různé. Žena bude potřebovat větší část vyhrazenou na boty. Šperky je nejlepší skladovat na stojánku, nebo ve šperkovnici s přihrádkami, kde se nezamotají. Kabelky je praktické poskládat vedle sebe do poličky jako knihy do knihovny.

PŘEHLEDNÁ KUCHYNĚ
Logisticky nejnáročnějším provozem je kuchyně. A protože již máme srovnání klasických skříněk s dvířky a zásuvkových modulů, zní naše rada jednoznačně: pokud máte možnost, pořiďte na ukládání nádobí do všech spodních skříněk raději různě hluboké zásuvky.

PÁNSKÁ SKŘÍŇ
Obleky a košile v pánské skříni patří na ramínka, kde se oblečení tolik nemačká. Počítejte, že deset sak zavěšených vedle sebe zabere skoro metr, lze však dobře využít místo pod nimi. Nezapomeňte, že existují speciální věšáky na kalhoty, pásky, kravaty, což jistě nejeden muž ocení. Kufříky a tašky, pak zaberou větší místo než dámské kabelky, ale zase nemusí být tak na očích, lze je schovat vysoko. Často používané věci by měly být dostupné, ale ne níž než 70 cm od země.

KRABICE A BOXY
Ať už máte doma šatnu, či v předsíni nebo v ložnici otevřené úložné police na oblečení, pořiďte si do nich praktické boxy a krabice, které zároveň díky pestré barevnosti udělají hodně parády. Asi byste nechtěli, aby bylo na první pohled vidět, jaké máte spodní prádlo. Také se před zvědavýma očima skrývají ponožky a oblečení na doma.

ŠTAFLE A SCHŮDKY
Pokud bojujete s prostorem, využijte místo nejen u země, ale také ve výšce místností. Nechte si na míru zbudovat úložné skříňky pod stropem, případně, pokud již máte vysoké skříně, využijte také místo na nich a pořiďte si elegantní úložné boxy, které na skříně postavíte. Tam uložte věci, které jsou sezonní: čepice, šály, zimní bundy, nebo prostě ty, které potřebujete opravdu jen zřídka. V tomto případě radíme nepoužívat při zdolávání výšek stoličku, ale přídit kvalitní štafle nebo elegantní schůdky.

JAK SI UDĚLAT ŠATNU?
Při troše dobré vůle se téměř v každém prostoru (kromě garsonky 15 metrů čtverečních) najde místo pro zbudování malé šatny. V čem je výhodná? Zařídíte ji přehledným a efektivním úložným systémem, naplníte věcmi až po okraj, na dveře připevníte zrcadlo a ty dveře za všemi těmi věcmi nakonec zavřete. A ve zbytku pokoje či bytu máte rázem uklizeno a nikde nepřekážejí masivní a nevzhledné skříně. Máme pro vás jeden tip, kde na podobnou šatnu v bytě místo najít. Podobných tipů je samozřejmě více, stačí se jen v bytě porozhlédnout a zamyslet.

HÁČKY A TYČE
Kdekoli máte na zdi v malém bytě kousek volného místa, využijte ho. Háčky, závěsné tyče a police jsou v mnoha ohledech praktičtější (a podstatně lacinější) než skříně. Nezaberou tolik místa, věci se v nich nemačkají a navíc máte vše rovnou krásně na očích. Kovovou tyč lze použít nejen na ramínka či háčky, zkuste ji přeměnit třeba v zajímavý botník na lodičky.

Podívejte se do fotogalerie na ty nejlepší tipy!

Fotogalerie
72 fotografií