Z osmi účastníků projektu Típněte to s Bleskem zbylo 7 statečných! Kdo odpadl?
Už jich je o jednoho méně. Pavel se rozhodl z projektu odstoupit. Jestli kouří, či ne, ale neuvedl. Zbylá sedmička se drží od cigaret dál a přínosy nejsou jen zdravotní – plní se jim i peněženky!
Podle některých studií potřebuje kuřák za život až 6 odvykacích pokusů, než se dostane k úplné abstinenci. Kolem 600 000 Čechů zkusí vlastními silami každý rok přestat. Jen třem ze 100 se to podaří. V našem projektu je zatím úspěšných 87,5 %!
Minulý týden si Jakub spočítal, kolik nevykouřil cigaret a kolik za dobu abstinence ušetřil. Tím inspiroval ostatní účastníky a ti se také dali do počítání. A vida, stačí víc než měsíc nekouřit a úspory jdou do tisíců. Dohromady tak účastníci ušetřili 29 397 korun! A za ně už se dá pořídit leccos pěkného...
Jakub nakoupil jarní outfit a hraje badminton
Nekouří: 42 dnů
Nevykouřil: 620 cigaret
Ušetřil: 4700 Kč
Jakuba hned několikrát v posledních dnech překvapila chuť na cigaretu. „Ale nepodlehl jsem. Dobrá nálada mě neopouští, naopak bych řekl, že někteří okolo mě, jsou překvapení, jak mě nekouření "rozesmálo". Taky jsem si řekl, že bych se mohl konečně za ten nekuřácký výkon odměnit. Vyrazil jsem proto do obchodu a koupil si něco na sebe. A tak mám v šatníku nový jarní outfit. Dalo by se říct, že mě to stálo 22 nevykouřených krabiček,“ usmívá se spokojeně Kuba.
Zdeněk dře na chatě
Nekouří: 42 dnů
Nevykouřil: 420 cigaret
Ušetřil: 3465 Kč
Už je to víc než 40 dnů, co dal Zdeněk kuřivu vale. „Za tu dobu zůstalo ladem 21 krabiček a v peněžence přibylo skoro 3,5 tisíce korun,“ raduje se Zdeněk. „Část jsme už se ženou prokávovali,“ řekl s tím, že dříve si cestou do práce dopřáli kapučíno maximálně dvakrát týdně. „Teď si ho dopřejeme každý den,“ pokračuje.
S manželkou vyrazili po zimě i na chatu. „Na chatě jsem při práci vždycky kouřil, tak jsem byl dost nevrlý,“ přiznává.
Hugo a Jan vyráží na trhy
Nekouří: 42 dnů
Nevykouřili: 897 cigaret
Ušetřili: 8167 Kč
„42 dní bez cigaret, dehtu a smradů. Naše kasa je o celých 8167 plnější, podle aplikace Quit Now jsme si ušetřili celé čtyři dny života a ke všemu, a to je alarmující, jsme nezapálili 897 cigaret. 897! Jen si je představte pohromadě. Je to nechutný,“ přiznává Hugo, kterého čeká operace páteře. Jak to doma zvládne Jan? Uvidíme za týden…
Alexandr pojede do Paříže
Nekouří: 31 dnů
Nevykouřil: 620 cigaret
Ušetřil: 5 115 Kč
Pan Alexandr kouřil krabičku cigaret denně, postupně snižoval jejich počet, vůbec nekouří přibližně měsíc. To znamená, že nevykouřil 620 cigaret, neutratil něco přes 5 tisíc korun. „Hodlám se odměnit,“ říká Alexandr. „Plánuji pětidenní výlet do Paříže,“ prozradil.
Kateřina má výživový plán
Nekouří: 42 dnů
Nevykouřila: 422 cigaret
Ušetřila: 3000 Kč
Při deseti cigaretách, které průměrně Katka vykouřila za den, ušetřila tři tisíce korun a nevykouřila 422 cigaret. „Odměnila jsem se nákupem vybavení na squash, na který se nyní těším i proto, že u něj nebudu zadýchaná. Také jsem absolvovala návštěvu u nutriční terapeutky, která mi předala výživový plán šitý přímo mě na míru, abych nepřibrala, kdyby mě honila při nekouření mlsná,“ vysvětluje slečna Kateřina.
Hana investuje do pejska
Nekouří: 33 dnů
Nevykouřila: 660 cigaret
Ušetřila: 4950 Kč
Denně Hana vykouřila krabičku cigaret. S tím je konec. „I myšlenky zapálit si už mizí. Je to i tím, že jsem pracovně velmi vytížená. Provádíme teď na plaveckém stadionu v Podolí generální údržbu bazénů před sezónou a to dá zabrat,“ říká Hanka a na otázku, jak se odmění z ušetřených peněz, odpovídá bez zaváhání: „Zaplatila jsem si další kurzy jógy a zafinancuji zdraví svého pejska. Potřebuje kloubní výživu a obojek proti klíšťatům.“
Záchrana 280 tisíc životů do roku 2060
Máme nejvíc žen kuřaček na světě!
Je to smutná realita. V České republice ženy kuřačky umírají na rakovinu plic dvakrát častěji než na rakovinu prsu. A to není vše – kouření je také klíčovým faktorem vzniku ischemické choroby srdeční, chronické obstrukční plicní nemoci nebo mrtvice.
Ročně na následky kouření zemře téměř 18 tisíc lidí. Nová studie však ukazuje, že důsledná podpora strategie snižování škod (Tobacco Harm Reduction) by mohla do roku 2060 zachránit až 280 tisíc životů.
Co lze změnit?
Strategie snižování škod způsobených tabákem (THR) se zaměřuje na nahrazení klasických cigaret alternativami, které umožňují uživatelům nadále přijímat nikotin, ale bez vystavení se smrtelným toxinům obsaženým v tabákovém kouři. To zahrnuje produkty jako elektronické cigarety, zahřívaný tabák nebo nikotinové sáčky.
Podle studie, kterou vypracovala společnost Global Health Consults, může být vapování při odvykání téměř dvakrát účinnější než klasická nikotinová léčba. To by podle propočtů mohlo v Česku být do roku 2060 ušetřeno až 280 tisíc životů.
Cesta k prevenci
Česká republika se dle autorů studie nachází ve výhodné pozici, protože základní principy strategie THR jsou již nyní implementovány do Národní strategie prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním 2019–2027. Na těchto základech je však nutné dále stavět, například zapojením lékařů do komunikace výhod THR, intenzivnější podporou legislativy a daňové politiky či posílením nezávislých vědeckých a spotřebitelských skupin.
Příkladné Švédsko
V této severské zemi se již podařil snížit podíl kuřáků na méně než 5 % v populaci. Tento úspěch ukazuje, že s důslednou strategií a podporou ze strany vlády, vědecké komunity a spotřebitelských organizací může být zajištěn reálný přechod k zdravější společnosti. Kdyby se stejná strategie uplatnila u nás, ročně by se místo dnešních 12 tisíc úmrtí v důsledku kouření mohlo jednat o pouhých 7,4 tisíce.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.