Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Vyzrajte na zápach nohou! Tohle je způsob, jak s ním skončit, radí lékařka

/
  • Zápach nohou způsobují bakterie.
    7. června 2019 ● 10:48

    Bromodózu, neboli zápach nohou, způsobují bakterie, které většinou vznikají z nadměrného pocení nohou. Zejména během horkých dní jsou naše chodidla schopna vyprodukovat až půl litru tekutiny denně. 

    Při hromadění potu pak vznikají bakterie a plísně, které se rychle množí a snaží se ho rozkládat, čímž vzniká známý pronikavý zápach. Ten může mít následně negativní vliv na psychiku a sebevědomí lidí, kteří bromodózou trpí. Důležité je proto začít potíže včas řešit a myslet také na prevenci.

  • 1.

    Nepodceňujte výběr obuvi

    Nadměrné pocení a zápach nohou mohou mít na svědomí nevhodné boty. Syntetické, neprodyšné materiály jsou pro celodenní či dlouhé chození zcela nevhodné.

     

    ● Volte raději otevřenou, prodyšnou obuv a přírodní materiály, jako je například kůže.

     

    ● Vhodné je obuv také alespoň obden střídat, aby stihla dostatečně proschnout.

     

    ● Důležité je i místo, kam boty ukládáte. Nevhodné jsou uzavřené botníky bez možnosti proudění vzduchu.

    Jak vypadá zdravý a jak nehet postižený mykózou?
    Autor: Profimedia.cz

  • 2.

    Antiperspirant nejen do podpaží

    „Pocením tělo vylučuje nejen vodu, ale také odpadní látky. Na ploskách nohou a dlaních máme nejvíce malých potních žlázek, které dokážou vyprodukovat až půl litru tekutiny denně. V případě nadměrného pocení je důležitá nejen pravidelná hygiena, ale také vhodná obuv, změna návyků a používání antibakteriálních, antiperspiračních a deodorizujících přípravků,“ říká MUDr. Jitka Řezáčová.

    Autor: scom, ara

  • 3.

    Nejdůležitější je hygiena

    Hygiena je v případě nadměrného pocení nohou na prvním místě. „Kromě každodenní hygieny chodidel jsou vhodné také koupele ve vodní lázni s octem, jehož kyselost vytváří pro bakterie i plísně nehostinné prostředí, nebo s bylinkami, jako je šalvěj či rozmarýn, které stahují póry a zároveň působí proti plísním. Stejně důležitá je i péče o nohy, především zastřihávání nehtů a odstraňování zatvrdlé kůže,“ radí dermatoložka.

    Autor: istock.com

  • 4.

    Protizápachová čajová lázeň

    V litru vody vařte po dobu deseti minut tři pytlíky černého čaje. Potom přilijte studenou vodu, aby lázeň byla snesitelná pro pokožku a nohy nechte namočené půl hodiny. Na závěr opláchněte v čisté vodě a pečlivě osušte. Koupejte nohy i dvakrát denně, dokud zápach neustoupí. Poté stačí aplikovat dvakrát týdně.

    Autor: scom, profi media.cz

Dnešní horoskopy