Amerika hledá topmodelku je trochu kontroverzní, avšak nejúspěšnější a historicky nejdéle vysílaná americká reality show. Třináct nádherných dívek z celého světa si před televizními diváky a velmi přísnou porotou, touží splnit svůj dětský sen. Stát se světově uznávanou topmodelkou. Pořadem provází a porotě předsedá světově uznávaná topmodelka Tyra Banksová. Tyra není jen modelka, ale i herečka, zpěvačka a úspěšná moderátorka. Od počátku tuto soutěž moderuje. Poslední řadou provázela zpěvačka Rita Ora. 

Průběh soutěže Amerika hledá topmodelku

Soutěž z větší části probíhá v New Yorku nebo v Los Angeles. Úvodní disciplínou soutěže jsou vstupní pohovory soutěžících s porotci, kdy se přes obrovské síto vybere 13 nejhezčích dívek. Tyto dívky poté postupují do širšího finále soutěže, které probíhá v jednotlivých kolech. Jednotlivá kola, zároveň odpovídají odvysílaným epizodám. Součástí každého kola, každé epizody je výzva, která soutěžícím může přinést cenu nebo výhodu v daném kole.

Hlavním úkolem každého kola, nebo epizody je ve většině případů tématické focení, natáčení reklamy, módní přehlídka nebo casting. Kdo úkol podle porotců nesplní, nebo jej splní nejhůře z účastnic, automaticky v soutěži končí. 

V dalších fázích soutěže, se modelky přesouvají do jiných částí světa, kde pokračují focení a další úkoly.  Náročnost úkolů se stupňuje, únava dívek stoupá a vyhrává ta nejlepší. Jednotlivé úkoly ale mohou také přecházet v reálné zakázky, což je pro finalistky skvělá příležitost. Samotné finále soutěže, ve kterém zbývají jen dvě dívky,  kterým jde o titul americké topmodelky, vrcholí módní přehlídkou, na níž mají finalistky ukázat co se v soutěži naučily. Ultimátní výhrou je titul „America's Top Model“, spolupráce s módními časopisy, kosmetické produkty, finanční obnos a smlouva s modelingovou agenturou.

V rámci reality show samozřejmě nechybí ani záběry ze sídla, které modelky společně sdílí. Nechybí hádky, naschvály, pomluvy, ale ani přátelská gesta. Zkrátka nic, co klasická reality show představuje. Pořadem vás mimo profesionální práce provází ale i běžný život. Po prvních pár kolech se může stát, že vám na pořadu vznikne závislost. To ale není nic proti ničemu.

Vítězky soutěže Amerika hledá tom modelku od roku 2003

 1. řada 2003 - Adrianne Curryová - Paříž
 2. řada 2004 - Yoanna Houseová - Milán
 3. řada 2004 - Eva Pigfordová - Montego Bay
 4. řada 2005 - Naima Moraová - Kapské město
 5. řada 2005 - Nicole Linkletterová - Londýn
 6. řada 2006 - Danielle Evansová - Bangkok
 7. řada 2006 - CariDee Englishová - Barcelona
 8. řada 2007 - Jaslene Gonzalezová - Sydney
 9. řada 2008 - Saleisha Stowersová - Šanghaj
 10. řada 2008 - Whitney Thompsonová - Řím
 11. řada 2009 - McKey Sullivanová - Amsterdam
 12. řada 2009 - Teyona Andersonová - Sao Paulo
 13. řada 2010 - Nicole Foxová - Maui
 14. řada 2010 - Krista Whiteová - Auckland
 15. řada 2011 -  Ann Wardová - Venice
 16. řada 2011 - Brittani Klineová - Marrakech
 17. řada 2012 - Lisa D’Amato - Kréta
 18. řada 2012 - Sophie Sumnerová - Toronto
 19. řada 2013 - Laura Jamesová - Ocho Ríos
 20. řada 2014 - Jourdan Millerová - Bali
 21. řada 2015 - Keith Carlosová - Seoul
 22. řada 2016 - Nyle DiMarcová - Las Vegas
 23. řada 2016 - India Gantsová - Seattle
 24. řada 2018 - Kyla Colemanová

Úspěch ve světě

Kromě USA se soutěž vysílala ve více než 30 státech. V řadě dalších pak vznikly obdobné soutěže. V Evropě jsou soutěže modelek populární především v Rakousku, kde v roce 2019 vzniká již osmá série pořadu Rakousko hledá topmodelku, kterou uvádí německá modelka, zpěvačka a baletka Eveline Hallová nebo v Německu, kde všemi 14 sériemi zatím provádí proslulá Heidi Klumová.

V Polsku pak pořadem prování polsko-americká modelka Joanna Krupová a dvanáctou sérii připravují i v Nizozemsku. Své topmodelky ale pravidelně na televizních obrazovkách hledají i v Asii nebo Mongolsku.