Blíženci
Autor: CNC

24. květen <<< 25. květen >>> 26. květen

Lidé narození 25. května jsou Blíženci.  


Svátek slaví Viola

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Violka, Violenka, Ola
  • Původ: Jméno Viola je latinského původu. Odvozeno je od názvu květiny „viola“, který se překládá jako „fialka“.
  • Povaha: Violy jsou romantické duše. Rády cestují a poznávají nové lidi i kraje.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení PannyBýka a Kozoroha.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den ztracených dětí 

25. května 1979 se v New Yorku ztratil šestiletý chlapec Etan Patz když ráno odešel do školy a poté byl nalezen zavražděný. Tento příběh vedl v roce 1983 bývalého prezidenta USA Ronalda Reagana ke stanovení Dne pohřešovaných dětí jako vzpomínku na tohoto chlapce a tím upozornit na závažnou problematiku ohrožení dětí.

Od roku 2002 si tzv. „pomněnkový den“ připomínáme také v Evropě. Právě květina pomněnka jako symbol tohoto smutného dne vystihuje nejlépe slova „Nezapomeň na mě“. 

Hlavním cílem Mezinárodního dne ztracených dětí je rozšířit a prohloubit spolupráci organizací celého světa zabývajících se případy pohřešovaných dětí, zvýšit podvědomí lidí prostřednictvím médií, přednášek a osvětových kampaní. Neziskové organizace pomáhají policistům navazovat kontakty s profesionálními pátrači, aby bylo možné je využít k rychlé a efektivní spolupráci v případě zmizení dítěte.

Počet pohřešovaných dětí po celém světě je alarmující. Každoročně se i v České republice ztratí stovky dětí a několik desítek bohužel policie nedopátrá, i když podle světových statistik jsou čeští policisté nejlepší v Evropě. Je to také díky komunikaci s občany na téma „dítě v ohrožení“, kdy se formou přednášek snaží dostat do podvědomí dětí i dospělých důležitost včasného nahlášení zmizelého dítěte a předání všech důležitých informací.

Kdo se narodil 25. května

Svět

  • 1963 – Mike Myers, britský herec a komik
  • 1975 – Lauryn Hill, americká zpěvačka R&B
  • 1985 – Maria Korytceva, ukrajinská tenistka