V Evropě zmizelo 10 tisíc dětských uprchlíků beze stopy: Stali se kořistí gangů?

Autor: mb - 
31. 1. 2016
11:11

Europol (Evropský policejní úřad) varuje, že v Evropě beze stopy zmizelo přes 10 tisíc dětských uprchlíků, kteří dorazili na starý kontinent bez doprovodu rodičů. Europol se obává, že se bezbranné děti staly kořistí kriminálních gangů, které z nich udělaly de facto otroky nebo je sexuálně zneužívají.

 

„Mluvíme o počtu 10 tisíc dětí a více,“ říká Brian Donald z Europolu a zároveň upozorňuje, že se jedná o konzervativní odhad. Dle něj ve Švédsku loni krátce po registraci zmizelo tisíc dětí a v Itálii dokonce 5 tisíc. Neznamená to ale, že se všechny staly oběťmi zločineckých gangů. Některé z nich zřejmě žijí s širší rodinou. Nevíme však, kde jsou, co dělají a s kým jsou,“ doplňuje Donald. Podle Europolu dorazilo do Evropy bez rodičů zhruba 26 tisíc dětí.

Bezbranné děti jsou pro kriminální gangy snadnou kořistí, některé z nich zneužívají sexuálně, některé využívají naopak k páchání další trestné činnosti. Ve Stockholmu švédská policie varovala před dětskými gangy, které řádí na nádraží. Dětské uprchlíky pak v pátek večer napadl dav stovek radikálů.

Jen v Maroku samotném žije na ulici několik desítek tisíc dětí, které se živí drobnou kriminalitou. Do Evropy přitom proudí uprchlíci nejen ze Sýrie či Iráku, ale právě třeba i z Maroka.

Evropa se snaží vyrovnat s uprchlickou krizí, která je největší od skončení 2. světové války. Do Evropy loni nelegálně dorazil přes milion imigrantů, strastiplnou cestu podnikli nejen mladí muži, ale i ženy, celé rodiny nebo dokonce samotné děti.

„Nezletilé bez doprovodu někdy posílají rodiny. Doufají, že získají azyl a zbytek rodiny se k nim později připojí,“ vysvětluje fenomén osamocených dětí Mariyana Berket z OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě).

Jak přesně pomoci ztraceným dětem, Evropa zatím neví, ale Brian Donald z Europolu vyzývá veřejnost k bdělosti: „Ty děti nejsou schované někde v lese ( i když některé z nich mohou být). Tyto děti jsou zneužívány přímo mezi námi, jsou vidět, jsou na očích. To bychom si měli uvědomit.“

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa