Blíženci
Autor: CNC

Lidé narození 26. května jsou Blíženci.  


Svátek slaví Filip

  • Ženský protějšek: Filipa
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Filípek, Fíla, Filda, Fil
  • Původ: Jméno Filip je řeckého původu. Vzniklo z řeckého jména Phillipos, které se skládá ze slov „philos“ (milovat) a „hippos“ (kůň). Filip je tedy „milovník koní“. V přeneseném významu znamená „vznešený“, „ušlechtilý“, neboť ve starém Řecku vlastnili koně pouze aristokraté.
  • Povaha: Filipové jsou velmi ambiciózní a cílevědomí. Po mnoha milostných dobrodružstvích v mladém věku nacházejí později smysl v rodinném životě.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Raka, Vodnáře, Štíra a Blíženců.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Otevření brněnského výstaviště

26. května 1928 bylo slavnostně otevřeno na počest úspěchů československého státu v prvních letech jeho existence brněnské výstaviště. První výstava nesla název “Výstava soudobé kultury v Československu“ a byla prezentována v sedmdesáti pavilonech o rozloze 30 000 m2.

V Brně se výstavní trhy konaly už od roku 1922 a měly obrovský úspěch, z toho důvodu byl schválen návrh na výstavbu největšího výstavního areálu v Československu. Brněnské výstaviště je projektem architektů Josefa Kalouse, Emila Králika a docenta brněnské techniky Jaroslava Valenty, kteří vyhráli soutěž zemského výboru na urbanistický koncept areálu.

Prostory výstaviště byly za druhé světové války bombardovány a téměř zničeny. Během let své existence procházel areál mnoha urbanistickými změnami s návrhy desítek architektů a není divu, že se brněnské výstaviště stalo kulturní památkou. V roce 1990 se začaly stavět na ploše výstaviště nové pavilony a hotel.  V současné době je rozloha celého výstavního areálu 360 tisíc m2.

V Brně se každý rok konají Brněnské výstavní trhy. Tato tradice sahá až do třicátých let minulého století. Dále je tento prostor díky umístění cca 2 km centra od Brna využíván pro výstavy, přehlídky, koncerty a jiné různé akce.

Psalo se 26. května před rokem: