Lev
Autor: CNC

Lidé narození 21. srpna jsou Lvi.  


Svátek slaví Johana

  • Mužský protějšek: Johan 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Johanka, Joha, Johy
  • Původ: : Jméno Johana je hebrejského původu. Stejně jako Hana pochází z hebrejského jména Jochanán. Slovo „Jahve“ znamená Bůh a „channá“ se překládá jako „milost“. Johana tedy znamená „Bůh je milostivý“. V němčině Johana představuje naši českou Janu.
  • Povaha: Johany jsou ambiciózní. Velkou část energie věnují budování kariéry. Dokáží se bez problémů přizpůsobit různým podmínkám. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení Berana, Ryb a Vah.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa

21. srpna 1968 došlo k obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy. Invaze představovala reakci na události Pražského jara. I přes původní protesty jak obyvatel Československa, tak mezinárodního společenství zde nakonec vojáci zůstali až do roku 1991.

První vojáci překročili československé hranice již před půlnocí 20. srpna. Na letištích zároveň začala přistávat ruská vojenská letadla. Brzy ráno pak Československý rozhlas začal vysílat provolání „Všemu lidu Československé socialistické republiky“, které se ovšem nedostalo ke všem posluchačům, z provozu byl totiž vyřazen vysílač na středních vlnách.

V půl páté ráno již stály tanky před budovou Ústředního výboru KSČ v Praze. Kolem sedmé hodiny se pak začalo střílet na Vinohradské třídě u budovy rozhlasu. Protestující proti invazi se totiž snažili vojákům zabránit ve vstupu do rozhlasu. Ten se krátce odmlčel po deváté hodině, kdy jeho budovu obsadili vojáci. Pracovníci rozhlasu ale ještě před obědem rozjeli štafetové vysílání z utajených studií.

Podle historiků zemřelo během prvních šesti měsíců okupace 135 lidí. Dalších 267 lidí ovšem stála život přítomnost sovětských vojáků v následujících letech. Řada byla zastřelena nebo přejeta tanky při začátku okupace, statisticky ovšem vedou dopravní nehody. Jen málo z viníků ovšem dohnala spravedlnost.

Vojáci zde nakonec zůstali až do doby po sametové revoluci. Poslední transport se sovětskými vojáky a technikou zemi opustil až v létě 1991. Jako poslední 27. června 1991 odjel generál Eduard Vorobjov, který se tak stal posledním ze 73 500 vojáků. Spolu s nimi republiku opustilo 39 921 rodinných příslušníků členů sovětské armády. Rusové z Československa odvezli i 1 220 tanků 2 505 bojových vozidel a transportérů, 175 vrtulníků, 103 letadel a tisíce tun munice. Na jejich odsun dohlížela speciální komise, kterou vedl Michael Kocáb.


Psalo se 21. srpna před rokem: