Lev
Autor: CNC

Lidé narození 20. srpna jsou Lvi.  


Svátek slaví Bernard

  • Ženský protějšek: Bernarda
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Bernardek, Berny, Bery, Bernek 
  • Původ: Jméno Bernard je německého původu. Vychází ze slov „bär“ (medvěd) a „hart“ (tvrdý). V přeneseném významu Bernard znamená „silný jako medvěd“
  • Povaha: Bernardové jsou přátelští a ve společnosti oblíbení. Jsou materialisticky založeni. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení:Raka, Ryb, Berana, Lva, Kozoroha, Vah a Štíra.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >

 

Nejvyšší naměřená teplota v ČR

20. srpna 2012 se v Česku přepisovaly rekordy, aspoň ty meteorologické. V Dobřichovicích u Prahy se v ten den rtuť teploměru zastavila až na hodnotě 40,4 stupňů Celsia. Ta překonala předchozí rekord z roku 1983, ze stanice Praha-Uhříněves, kde naměřili koncem července teplotu o dvě desetiny nižší.

V ten den padly zároveň rekordy na polovině meteorologických stanic. Důvodem byla situace, kdy se nad Velkou Británií zformovala tlaková níže, zatímco nad Ruskem se zformovala jen tlaková výše. Kombinace obou útvarů pak do Česka hnala horký vzduch ze severní Afriky.

Pro zajímavost nejnižší teplota byla naměřena v Litvínovicích u Českých Budějovic. Zde v únoru roku 1929 naměřili -42,2 stupně. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší teplotou v Česku se tak blíží hranici 83 stupňů Celsia.

Do nejvyšší teploty naměřené na světě je ovšem v Česku ještě stále daleko. Tento rekord drží vesnička Furnance Creek (do češtiny by bylo možné přeložit jako Zátoka Pecí) u národního parku Death Valley v Kalifornii. Zde naměřili v roce 1913 teplotu 56,7 stupně Celsia. 

Světový den komárů

Světový den komárů se slaví již od třicátých let dvacátého století. V tento den v roce 1897 britský lékař, parazitolog a spisovatel Sir Ronald Ross přišel na to, že malárii přenáší samičky komárů rodu Anopheles. Sám prý prohlásil, že tento den by se měl do budoucna slavit jako Světový den komárů. Za svůj výzkum malárie obdržel v roce 1902 Nobelovu cenu. Kromě malárie přenáší komáři mnoho dalších smrtelných nemocí jako například horečku dengue, virus zika nebo encefalitidu. Krev sají pouze samičky komárů, protože potřebují energii pro tvorbu vajíček. Samečci se živí pouze nektary z květů. 


Psalo se 20. srpna před rokem: