Lev
Autor: CNC

Lidé narození 19. srpna jsou Lvi.  


Svátek slaví Ludvík 

  • Ženský protějšek: Ludvika, Ludvíka 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Ludvíček, Ludva, Luďa, Luděk
  • Původ: Jméno Ludvík je německého původu. Pochází ze starogermánského jména Hlutwíg, tvořeném slovy „hlát“ (slavný) a „wíg“ (boj). Ludvík tedy znamená „slavný bojovník“.
  • Povaha: Ludvíkové jsou odvážní a bojovní. Nedávají najevo své city. Potřebují pevné rodinné zázemí.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro muže narozené ve znamení: Berana, Lva, Vah, Býka a Panny.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den humanitárních pracovníků

Světový den humanitárních pracovníkůvyhlásilo Valné shromáždění OSN v roce 2008. 

Tento den má sloužit jako připomínka pracovníků humanitárních organizací a těch, kteří přišli o život při poskytování humanitární pomoci. Poprvé se slavil v roce 2009.

Výběr dne přitom není náhodný. Den připadá na výročí bombového útoku, který v roce 2003 v Bagdádu zabil zvláštního vyslance generálního tajemníka OSN do Iráku Sergia Vieiry de Mella a 21 jeho spolupracovníků. Zavedení dne prosadila ve spolupráci s diplomaty humanitární organizace, která nese jméno tohoto dlouholetého diplomata, který ve službách OSN působil přes 30 let a zastával dokonce úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Podle zpráv organizace ReliefWeb, která funguje jako informační zdroj o globálních krizích a pohromách v rámci Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN, dochází v posledních letech k několika stovkám útoků na humanitární pracovníky, které mají pravidelně za následek více než 100 mrtvých.

Kromě toho dochází i k několika desítkám únosů. Nejčastějším cílem jsou přitom pracovníci národních humanitárních organizací. Nejnebezpečnějšími místy jsou podle statistik především oblasti na blízkém východě a některé africké státy.


Psalo se 19. srpna před rokem: