Kozoroh

Lidé narození 18. ledna jsou Kozorohové.  


Svátek slaví Vladislav

  • Ženský protějšek: Vladislava
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Vladislávek, Vláďa, Vládík, Láďa, Ládík, Slávek, Sláva
  • Původ: Jméno Vladislav je slovanského původu. Jeho výklad je "slavný vládce", "oslavující vládu" nebo "slavný vládou". 
  • Povaha: Vladislavové jsou bojovní a rázní. Bývají úspěšní ve svých profesích. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení BeranaBýka, Lva a Panny

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >


Představení letadla Airbus A380

18. ledna 2005 byl v sídle firmy Airbus v jihofrancouzském Toulouse odhalen gigantický dvoupatrový čtyřmotorový proudový širokotrupý letoun Airbus A380. Jedná se o největší dopravní letadlo na světě. Dokáže pojmout až 853 cestujících, standardně pak zhruba 450-600 cestujících. Před ním na trůnu seděl Boeingu 747, který žezlo držel téměř 40 let.

Do vzduchu se ale první letoun Airbus A380 dostal až mnohem později. 15. října 2007 byl předán první kus s označením MSN003 ke komerčnímu užívání společnosti Singapore Airlines, která jich nakonec nakoupila 22. 

Hlavním kupujícím však byly dubajské Emirates Airlines, které stojí za téměř polovinou objednávek. Ani to však ale nestačilo k tomu, aby letadlo v této podobě přežilo. Kvůli nízké poptávce v únoru 2019 společnost Airbus oznámila ukončení jeho výroby k roku 2021.

Dopravci si podle dat objednali od uvedení modelu na trh jen 317 kusů, z toho 239 kusů zatím bylo vyrobeno. Airbus přitom investoval celkem do vývoje letadla 25 miliard eur. 

Menšího zájmu náležitě využila konkurence. Společnost Boeing představila ekonomický dálkový letoun z dosud nejlehčích materiálů pro 242-335 cestujících Boeing 787, později známý jako Dreamliner. Ještě než vůbec odstartovaly zálety prototypu, dopravci si naobjednali více než 800 kusů těchto letadel.

Psalo se 18. ledna před rokem: