Kozoroh

Lidé narození 19. ledna jsou Kozorohové.  


Svátek slaví Doubravka

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Doubravička, Dobra, Dobrunka, Dorka
  • Původ: Jméno Doubravka je slovanského původu. Zřejmě bylo odvozeno od slova "doubrava", které znamená "dubový les". Význam jména se tak vykládá jako "lesní žena".
  • Povaha: Doubravky jsou velmi citlivé duše. Mají estetické cítění. Rády cestují a mají v oblibě zvířata. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Ryb, ŠtíraStřelce, Blížence a Raka

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Výročí úmrtí Jana Palacha

19. ledna 1969 zemřel z důvodu rozsáhlých popálenin student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a politický aktivista Jan Palach. O tři dny dříve se zapálil na protest proti potlačování svobod v horní části Václavského náměstí v Praze.

Už v létě roku 1968 demonstroval proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Těžko se smiřoval s normalizací a vadil mu lhostejný postoj lidí k okupaci. Rozhodl se proto nakonec sebeobětovat a vyburcovat tak lidi k jednání.

Psychiatrička Zdenka Kmuníčková pořídila audio záznam během jeho pobytu ve vinohradské nemocnici, kde svůj čin vysvětluje a jeho poslední věta zněla: "Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na který právě stačí."

Pohřeb Jana Palacha se uskutečnil 25: ledna 1969. Sešly se na něm desítky tisíc lidí a jeho poslední rozloučení se tak stalo veřejným protestem proti okupaci. Smuteční průvod začínal na Václavském náměstí a končil na tehdejším náměstí Krasnoarmějců v Praze 1 (dnešní náměstí Jana Palacha). 

Jan Palach je pohřben na Olšanských hřbitovech. StB však v roce 1973 jeho ostatky v rámci akce HROB exhumovala a bez souhlasu pozůstalých zpopelnila. Popel je uložen ve Všetatech, kde se 11. srpna 1948 narodil.

Psalo se 19. ledna před rokem: