Sobota 21. května 2022
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno 22°C

Hasič Dušan zemřel před 15 lety při zásahu během orkánu Kyrill: Dojemné vzpomínkové gesto kolegů

Autor: jel - 
23. ledna 2022
10:17

Liberečtí hasiči si připomněli oblíbeného kolegu Dušana. Ten zemřel během ničivého orkánu Kyrill v roce 2007. Hasič tehdy společně s kolegy vyjel k zásahu, ničivý vítr vyvrátil z kořenů strom, před kterým už Dušan nestačil uhnout. Zemřel při převozu do nemocnice.

Kolegové uctili Dušanovu památku přímo na místě, kde před patnácti lety došlo k obrovské tragédii. Orkán Kyrill tehdy značně zpustošil Českou republiku, způsobil milionové škody, a především si vyžádal lidské životy. 

V polovině ledna 2007 byli liberečtí hasiči povoláni k zásahu na Českolipsku. Strom tam měl spadnout na auto a uvěznit uvnitř cestující. „V cestě k místu události jim bránily popadané stromy, které musel společně se dvěma kolegy odklízet. Vozidlo s uvězněnými lidmi se nakonec na cestě mezi obcemi Slunečná a Kamenický Šenov nenacházelo.“ popsal osudný den Ladislav Vakula, ředitel Územního odboru Česká Lípa. Pak bohužel vítr udeřil znovu a vyvrátil další strom. Dušanovi kolegové ještě stačili uhnout, on však ne. Po cestě do nemocnice zemřel. 

Celá událost byla o to tragičtější, že po hasiči zůstala těhotná partnerka Lucie a dvě děti. Na jejich podporu se nakonec vybrala značná částka ve veřejné sbírce.

„I po uplynutí 15 let přežívá u českolipských hasičů, kteří ho znali, stálá vzpomínka na Dušana, jako na veselého, sportovně založeného a velmi milého kolegu, který vždy ochotně pomáhal druhým,“ uvedla zastupující tisková mluvčí libereckých hasičů Eva Klímová. Doplnila, že pietního aktu se účastnil i krajský ředitel HZS Jan Hadrbolec. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání