Kozoroh

Lidé narození 17. ledna jsou Kozorohové.  


Svátek slaví Drahoslav

  • Ženský protějšek: Drahoslava
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Drahoslávek, Drahoš, Drahošek, Slávek, Sláva
  • Původ: Jméno Drahoslav je slovanského původu. Vykládá se jako "ten, komu je drahá sláva" nebo "slavný drahostí". 
  • Povaha: Drahoslavové jsou rození optimisté. Jsou veselí a oblíbení. Nezkazí žádnou legraci. Díky vysoké inteligenci a pozitivnímu způsobu myšlení dosahují mnoha úspěchů. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Kozoroha, BeranaBýka, Raka, Střelce, Lva a Štíra.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >


Operace Pouštní bouře

17. ledna 1991 začala operace Pouštní bouře, která byla součástí ozbrojeného konfliktu mezi Irákem a koalicí 28 států včetně Československa. V čele vojsk stála Armáda Spojených států amerických, která právě dostala v tento den za úkol vyhnat irácké okupanty z Kuvajtu a osvobodit ho tak.

Vrchním velitelem koaličních sil byl generál Norman Schwarzkopf. Naplánoval drsný a rozsáhlý obkličovací manévr, kdy nejdříve nechal zlikvidovat radarové a protiletecké systémy, aby mohly začít útočit letadla v plné síle. Protiletadlovou iráckou obranu dostala armáda rychle mimo provoz a mohlo tak začít 43 dnů trvající bombardování zvané ocelový déšť.

Nakonec se po obklíčení a dlouhém bombardování vzdala i elitní jednotka armády Saddáma Husajna republikánská garda. Operace Pouštní bouře skončila 28. února 1991 a Kuvajt byl osvobozen.

V Saudské Arábii a v Kuvajtu působila od 15. prosince 1990 do 22. dubna 1991 i československá jednotka. Armáda se tak účastnila poprvé bojových akcí od konce druhé světové války. Jelikož účast armády v konfliktu byla úspěšná, položilo to základy moderních vojenských tradic armády ČR.

Psalo se 17. ledna před rokem: