Kozoroh
Autor: CNC

Lidé narození 16. ledna jsou Kozorohové.  


Svátek slaví Ctirad

  • Ženský protějšek: Ctirada
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Ctirádek, Ctík, Česťa, Radek
  • Původ: Jméno Ctirad je staročeského původu. Vychází ze jmen Čestislav a Četislav, které mají stejný význam: "čestný muž" nebo "ten, kdo je slavný ctí". 
  • Povaha: Ctiradové jsou dominantní. Dokážou se poprat se všemi problémy a překážkami.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Lva, Berana, Střelce, Blížence a Raka

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Výročí upálení Jana Palacha

16. ledna 1969 se student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze. S vážnými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel.

Jan se narodil v Praze 11. srpna 1948 a vyrůstal ve Všetatech. Na filosofickou fakultu se mu podařilo dostat až napodruhé. Napoprvé nebyl přijat pro svůj „živnostenský původ“.

Dle dopisu, v kterém se podepsal jako Pochodeň č. 1, se zapálil na protest proti potlačování svobod a vadila mu také lhostejnost lidí. Tímto činem je chtěl vyburcovat k jednání. V dopise požadoval například okamžité zrušení cenzury.

"Ten chlapec byl úžasný idealista, prý to udělal proto, aby národ probudil. A věřil, že neumře. Jeho stav byl však beznadějný, měl popáleniny třetího stupně na více než devadesáti procentech těla, pouze plosky u nohou nebyly zasaženy,“ vypráví jeho ošetřující lékařka Marta Zádorožná. 

Lidé jeho výzvě vyslyšeli a hned druhý den po jeho smrti vyšli do ulic a setkali se u sochy svatého Václava. Průvod následně pokračoval se státními i smutečními vlajkami a Palachovými fotografiemi městem k filozofické fakultě. Statisíce lidí ho doprovázelo také při pohřebním pochodu 25. ledna.

Psalo se 16. ledna před rokem: