Kozoroh
Autor: CNC

15. leden <<< 16. leden >>> 17. leden

Lidé narození 16. ledna jsou Kozorohové.  


Svátek slaví Ctirad

  • Ženský protějšek: Ctirada
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Ctirádek, Ctík, Česťa, Radek
  • Původ: Jméno Ctirad je staročeského původu. Vychází ze jmen Čestislav a Četislav, které mají stejný význam: "čestný muž" nebo "ten, kdo je slavný ctí". 
  • Povaha: Ctiradové jsou dominantní. Dokážou se poprat se všemi problémy a překážkami.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Lva, Berana, Střelce, Blížence a Raka

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Výročí upálení Jana Palacha

16. ledna 1969 se student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze. S vážnými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel.

Jan se narodil v Praze 11. srpna 1948 a vyrůstal ve Všetatech. Na filosofickou fakultu se mu podařilo dostat až napodruhé. Napoprvé nebyl přijat pro svůj „živnostenský původ“.

Dle dopisu, v kterém se podepsal jako Pochodeň č. 1, se zapálil na protest proti potlačování svobod a vadila mu také lhostejnost lidí. Tímto činem je chtěl vyburcovat k jednání. V dopise požadoval například okamžité zrušení cenzury.

"Ten chlapec byl úžasný idealista, prý to udělal proto, aby národ probudil. A věřil, že neumře. Jeho stav byl však beznadějný, měl popáleniny třetího stupně na více než devadesáti procentech těla, pouze plosky u nohou nebyly zasaženy,“ vypráví jeho ošetřující lékařka Marta Zádorožná

Lidé jeho výzvě vyslyšeli a hned druhý den po jeho smrti vyšli do ulic a setkali se u sochy svatého Václava. Průvod následně pokračoval se státními i smutečními vlajkami a Palachovými fotografiemi městem k filozofické fakultě. Statisíce lidí ho doprovázelo také při pohřebním pochodu 25. ledna.

2013: Senát schválil dva významné dny

2. května 2013 Senát jednomyslně schválil poslaneckou novelu, podle níž se významných českým dnem stane nejen 16. leden jako Den památky Jana Palach, ale též 28. březen coby Den narození Jana Amose Komenského. 

Poslanci, s nimiž se shodli i senátoři, chtěli především připomenout 16. leden 1969, kdy se tehdejší student filozofické fakulty Jan Palach upálil na protest proti nastupující normalizaci po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Jan Palach o tři dny později svým zraněním podlehl. Novela nabyla účinnosti symbolicky 11. srpna 2013, tedy v den 65. výročí Palachova narození, a to poté, co ji 31. května podepsal prezident republiky Miloš Zeman.

Kdo se narodil 16. ledna

Svět