Kozoroh
Autor: CNC

Lidé narození 15. ledna jsou Kozorohové.  


Svátek slaví Alice

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Alička, Ali, Ála, Alka, Alina, Ája
  • Původ: Jméno Alice nemá jednoznačný výklad svého původu. Může vycházet z mnoha cizích jmen: Adelheid (staroněmecké), Aaliz (starofrancouzské), Alexandra (řecké) nebo Elisabeth (anglické). Význam těchto jmen je "ušlechtilá". 
  • Povaha: Alice jsou většinou rodinné typy. Dětem se velmi obětují a až v jejich vyšším věku se věnují profesní kariéře. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Raka, Štíra, BeranaVodnáře

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Palachův týden

V neděli 15. ledna 1989 odstartoval týden, který se vžil do pamětí lidí jako Palachův týden, nebo-li také palachiáda. Disidentské skupiny chtěly uctít památku upáleného studenta Jana Palacha a položit květiny k pomníku sv. Václava na Václavském náměstí. 

Dostaly úřední zákaz, přesto se tehdy na náměstí sešlo několik tisíc lidí a o položení květin se pokusilo. Nakonec neúspěšné, protože Komunistická Veřejná bezpečnost a Lidové milice shromáždění s použitím obušků, slzného plynu a vodních děl rozehnaly. 

Hned druhý den se ale lidé opět sešli a brutální potlačení protestů pokračovalo, což lidi ještě více popudilo a vyhnalo ven do ulic. Protesty pokračovaly až do 22. ledna. Kvůli brutálnímu potlačení protestů a nelegitimnímu zatýkání i náhodných chodců, vyvolala situace kritiku v zahraničí. Celkem byla zadrženo a uvězněno přes 1400 osob včetně osmi předních aktivistů, mezi nimi Václav Havel.

Co začalo jako nevinné protesty, proměnilo se v tvrdé potlačování svobody a práv lidí. Následovaly další akce a situace, pod jejichž tíhou se začal komunistický režim bortit, až se ke konci roku 1989 zbortil úplně.

Psalo se 15. ledna před rokem: