„Nová generace netuší, jaký byl minulý režim.“ Kníže a Kalousek uctili Palacha

Autor: ČTK, simao - 
15. ledna 2016
18:12

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg vyrazil v doprovodu nového šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska a dalších známých tváří z TOPky na Olšanské hřbitovy k hrobu Jana Palacha. V sobotu 16. ledna totiž uplyne 47 let od Palachova upálení. Kníže při té příležitosti upozornil, že vyrostla již celá generace, která o komunistickém režimu nemá příliš tušení. Vedle toho se (nejen) v Praze chystá i řada dalších vzpomínkových akcí.

Student Jan Palach se zapálil na protest proti Sovětům 16. ledna 1969. 19. ledna pak ve věku 20 let zemřel. Povědomí o tom by měl mít v Česku každý, bohužel to tak vždy není. 

Památku Jana Palacha přišla v pátek odpoledne k jeho hrobu v Olšanech uctít delegace z TOP 09. A Karel Schwarzenberg při té příležitosti upozornil, že na minulý režim již zkrátka mnozí nepamatují, protože kolikrát ani nemohou.

„Vyrostla už celá generace, která nemá tušení, jaký bývalý režim byl. A i starší pozapomínají, nebo se u nich objevuje známý lidský fenomén, že vidí své mládí v růžovějších vzpomínkách, než jaké ve skutečnosti byly,“ upozornil Schwarzenberg. 

„Musíme si uvědomit, a v poslední době se to zdá skutečně aktuální, že za svobodu, demokracii a právní stát se musí vždy bojovat. Když se za tyto hodnoty včas a rozhodně postavíme, nemusí býti takové oběti, jako přinesli Jan Palach a Jan Zajíc, kteří položili život za čest své vlasti,“ dodal kníže.

Pro současného předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska je 16. leden jedním ze dnů, kdy bychom měli všichni přemýšlet o ceně, kterou pro nás má svoboda. „Jan Palach přinesl v boji za svobodu nejvyšší oběť. Na tuto oběť ani na ideály, za které bojoval, bychom neměli zapomenout,“ uvedl Kalousek. S ním k Palachovu hrobu přišly i jeho „ovečky“ z TOPky – první místopředseda strany Marek Ženíšek či místopředsedkyně Markéta Adamová a Helena Langšádlová. 

Vzpomínkové akce: Václavák, Světlo naděje...

Den před 47. výročím sebeupálení studenta Jana Palacha přitom dnes na Václavském náměstí v Praze zahájila platforma Bez komunistů.cz vzpomínkové akce, které připomenou Palachův odkaz.

Platforma pořádá v sobotu v 11:00 pietní akt před Palachovým rodným domem ve Všetatech, kde symbolicky zažehne Světlo naděje, jež přiveze zpátky do Prahy.

V neděli od 18:00 si lidé u pomníku sv. Václava na shromáždění budou moci zapálit přinesené svíčky. Z nich se pak na místě vytvoří světelný obrazec, řekl novinářům Petr Marek z platformy Bez komunistů.cz.

Student filozofické fakulty Palach se polil hořlavinou a zapálil necelý půlrok po okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy. Svým činem chtěl vyburcovat veřejnost, která po původním srpnovém vzepětí začala propadat do letargie a smířlivosti s nastupujícím vývojem. „Jan Palach svůj čin vykonal v lednu 1969 a možná se tehdy zdálo, že to nemělo okamžitý dopad a význam. Jak to tak někdy v lidském životě bývá, tak se zhodnotil později,“ míní Marek.

Studenti budou opět držet hladovku

Platforma také pořádá 1103. den hladovku, která kdysi začala v Českých Budějovicích. Vznikla jako protest proti tehdejšímu výsledku krajských voleb. Ty se konají opět letos na podzim, proto bude hladovka pokračovat až do té doby.

Zúčastnila se jí řada známých osobností i studentů. „Nyní hladovka začne o půlnoci 16. ledna, začínám ji já. Každý den ji budou držet dva studenti, jeden dopoledne, druhý odpoledne. Tak se to bude střídat do 25. února, do dne Palachova pohřbu,“ řekl ČTK student Dušan Šulc. Studenti tak připomenou podobnou hladovku, kterou přímo na místě Palachova činu drželi studenti v lednu 1969 za splnění jeho požadavků.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

stanislavpolacek ( 17. ledna 2016 06:23 )

Je zajímavé že komunisty pomlouvají nejvíce ti, co za komunistů vystudovali zadarmo jezdily na stáže a pod. Nejdůležitější je že se této komedie zúčastnil komediant z US ambasády a když k tomu přidám ty dva všeználky, tak to je opravdu silná trojka. Když to tak vezmu, tak jeden tady ani v té době nežil, druhý za sebou tahal na provázku kačera a třetí do party, ten ještě běhal po houbách, tak co dodat, opravdu sešlost, ze které se dělá špatně.

kkkastr ( 16. ledna 2016 13:33 )

Hrdina? Spíše debil

kkkastr ( 16. ledna 2016 13:30 )

a to byl

santikxauz ( 16. ledna 2016 10:46 )

„Nová generace netuší, jaký byl minulý režim.“,možná netuší,ale je 100% přesvědčena,že mnohonásobně lepší.

misha46 ( 16. ledna 2016 10:39 )

Zneuctění památky hrdiny.. podle mě by se těchto zrůd stranil, jak by to nejvíc šlo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud