Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 14°C

Před 10 lety prošel „Topolánkův batoh“ a lékaři začali vybírat poplatky. Dnes se o nich mluví zase

Autor: ČTK - 
6. srpna 2017
14:28

Před deseti lety, v úterý 21. srpna, schválila Sněmovna vládní návrh zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, označovaný také jako reforma veřejných financí nebo Topolánkův batoh, podle tehdejšího premiéra Mirka Topolánka z ODS. Reforma zavedla mimo jiné poplatky u lékaře a superhrubou mzdu, tedy zdaňování mezd ze základu zvýšeného o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. Zákon kritizovala levicová opozice, výhrady měli i někteří koaliční poslanci.

Podle zákona tak lidé od roku 2008 museli za každou návštěvu lékaře zaplatit 30 korun. Za den v nemocnici to bylo 60 korun, za návštěvu pohotovosti 90 korun a za každou položku na receptu dalších 30 korun.

Reforma zavedla i jednotnou 15procentní sazbu daně z příjmu fyzických osob a nahradila tak předchozí čtyři daňová pásma 12, 19, 25 a 32 procent. Od roku 2008 se také snížily daně firmám, a to z 24 na 21 procent. Od roku 2010 klesla na nynějších 19 procent. Snížená sazba daně z přidané hodnoty se zvýšila z pěti na devět procent. Nyní platí dvě snížené sazby: deset a 15 procent.

Protože síly opozice i vládní koalice byly po volbách v roce 2006 shodné, pomohli vládním stranám ve Sněmovně prosadit reformu bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Naopak lidovec Ludvík Hovorka, který je poslancem i nyní, hlasoval proti reformě.

„Je to vybalancování nebo spíše zabrzdění expanze veřejných výdajů. Je to změna trendů, které, kdyby nebyly nastaveny, vedly ke stále více se zrychlujícímu zadlužování. Je to změna vzorců chování jednotlivých subjektů, skupin, klientů, lidí, firem,“ řekl o měsíc později senátorům premiér Topolánek.

ČSSD poplatky odstranila

Podle opozičních sociálních demokratů a komunistů však představovala reforma nekoncepční zdražování a škrty. Tvrdili, že na ní vydělají jen ti nejbohatší a slibovaná stabilizace financí stejně nepřijde. Sociální demokraté také uvedli, že až se vrátí do vlády, budou usilovat o její revizi. „Zrušíme, co půjde,“ řekl tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Senát se reformou zabýval 19. září. Přímo ji neschválil, ale umožnil její přijetí tím, že se rozhodl materiálem nezabývat, jak mu umožňuje zákon. Návrh, aby se Senát reformou nezabýval, vznesl senátor ODS Jiří Oberfalzer a nazval ho nejvyšší formou schválení, kterou má Senát k dispozici. U ostatních klubů to vyvolalo bouři nevole. Předsedkyně klubu senátorů ČSSD Alena Gajdůšková to označila za směřování k autoritářským procesům a tehdejší místopředseda senátu Jan Rakušan (ČSSD) za konec svobody slova.

Reformu poté dostal k podpisu tehdejší prezident Václav Klaus, který ji také 5. října podepsal. Předtím se o ní vyjádřil tak, že představuje sice nedostatečný, ale alespoň správným směrem činěný krok.

Jak minulý týden informoval Blesk.cz, zdravotnické poplatky už jsou zase ve hře. Před volbami se k nim řada stran přiklání:

mrd.vola ( 7. srpna 2017 09:17 )

poplatky přinesly hlavně víc ožralých doktorů, víc jich začalo fetovat a zvýšil se počet zabitých pacientů díky lajdácké péči zdravotního personálu, jako důkaz poslouží 50 miliónů v sejfu ředitele na Homolce, který si poplatky přivlastňoval a kupoval si za ně heroin, doteď sedí v base

sores ( 6. srpna 2017 18:01 )

Do pr.d.ele a z čeho ty poplatky důchodci mají platit???? Z 9 tisíc??? Tak ať s tím zkusí někdo žít. Jsme rozvojový stát se spoustou bohatých politiků kor.upčních a zlod.ěj.ských megařů. Jinak žebrota.

aeraluna ( 6. srpna 2017 16:36 )

Jednou to zavedli, lidi si zvykli, fungovalo to. Pak se vymění ptactvo a hurá, všechno zrušit a znovu rozjet - nehledě na to, že každé zrušení a znovuzavedení stojí peníze, je tenhle mumraj o trpce směšné neschopnosti a nekoncepčnosti. Jinak řečeno kosmetika - zásadní věci se neřeší, to by bylo moc bububu, s tím nikdo nechce být spojován, a tohle vypadá jako velikánská věc - my se toho nebojíme, my do toho jdeme. Že je mezitím stát bez suverenity a v podstatě rozkradený, o tom se mlčí.

lubosbeyr ( 6. srpna 2017 15:10 )

moiaza ( 6. srpna 2017 15:04 )

Poslanci šáhnou lidem do peněženek. To si buďte jistí. Ovšem po volbách. Musí si zvednout své platy a také přidat zbytečnému souboru starců. Starci ze senátu mají také malé platy. A kyž vezmeme v potaz, že se u nás rychlejí korumpuje a rozkrádá, než šetří, kde na všechno vzít? Tak zdražíme PHM, pivo, akohol, poplatky všeho druhů, vodu, topení a také to, co začíná na písmeno "V". To znamené "VŠECHNO". Hlavně volte modré straky, lidovce, zelené, TOP09, a havěť podobného typu. Pak se nebude stačit divit. Aspoň bude mít na co nadávat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa