Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Autem do Chorvatska: V sobotu určitě nejezděte!

Chystáte se autem na dovolenou do Chorvatska? V tom případě si vyberte raději jiný termín než soboty na přelomu července a srpna.
Chystáte se autem na dovolenou do Chorvatska? V tom případě si vyberte raději jiný termín než soboty na přelomu července a srpna.  (Autor: archiv Blesku)
Autor: ČTK - 
7. června 2015
22:16

Chystáte se autem na dovolenou do Chorvatska? V tom případě si vyberte raději jiný termín než soboty na přelomu července a srpna. Mohli byste totiž uvíznout v nekonečné zácpě kvůli automobilovým závodům.

Právě o víkendu 24. až 26. července se jede velká cena Formule 1 v Maďarsku a následující víkend 31. července až 2. srpna se dělí prázdniny v Německu. Také se ale jede závod DTM na okruhu Redbull Ring u Spielbergu ve Štýrsku v Rakousku, který je kousek od města Graz. V tiskové zprávě pro ČTK varoval český ÚAMK.

V Chorvatsku se mají kolony nejčastěji tvořit kvůli kontrole dokladů na hraničním přechodu Macelj a Jelšane mezi Slovinskem a Chorvatskem. Dále si řidiči často postojí u mýtné brány Záhřeb Lučko. Chorvati varují i před cestami v posledním červnovém a prvním červencovém víkendu.

Chorvatsko je po Slovensku druhá nejoblíbenější destinace, do které se čeští motoristé letos chystají. Jako cíl své letní dovolené autem nebo karavanem ji uvedlo kolem 14 procent lidí. Následuje Itálie a Francie.

Podle Petra Vomáčky z ÚAMK by si motoristé při letních cestách do zahraničí měli dávat pozor na rozdílnou povinnou výbavu v jednotlivých zemích. Například Bulharsko, Estonsko, Finsko, Itálie, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko a Slovensko vyžadují reflexní vestu pro každého člena posádky vozu. Hasicí přístroj pak vyžaduje Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Rumunsko a Řecko.

Ve většině zemí došlo letos k úpravě sazeb pokut směrem nahoru. Letos by se také měla naplno uplatnit výměna informací o dopravních přestupcích mezi členskými zeměmi EU. Bude se týkat osmi závažných dopravních přestupků, jako je řízení pod vlivem alkoholu nebo omamných látek, jízdy na červenou, telefonování za jízdy nebo zásadnějšího překročení povolené rychlosti. Pokuty za ně tak může vymáhat i policie z domácí země motoristy. Autoklub radí pokutu raději zaplatit na místě. Například chorvatská policie bude v tomto případě dávat poloviční slevu.

Češi se musí v Evropě připravit také na vyšší ceny pohonných hmot. Levnější benzín je pouze v Polsku a Maďarsku. Zdražily i potraviny, například v Chorvatsku byl meziroční růst výdajů na jeden den asi dvě eura.

Dálniční poplatky jsou naopak většinou stejné jako loni. Jednou z výjimek je Rakousko. Tam šly ceny dálničních známek v přepočtu o několik korun nahoru. Dvouměsíční dálniční nálepka vyjde na 25,3 eura (695 Kč), desetidenní na 8,7 eura (239 Kč). Dále je zpoplatněn průjezd některých tunelů a také některých alpských silnic, například v Brennerském průsmyku je poplatek devět eur. Průjezd tunelem Karavanky, který spojuje Rakousko se Slovinskem, vyjde na sedm eur.

 

djaba ( 7. června 2015 22:35 )

Já tam autem nepojedu ani v úterý ani ve čtvrtek .To co projedu v benzínu a času ,v letadlu mám doma.

Zobrazit celou diskusi