Trump bez obalu: Evropská unie je nepřítel. A Rusko s Čínou taky | Blesk.cz

Trump bez obalu: Evropská unie je nepřítel. A Rusko s Čínou taky

Autor: ČTK, kal - 
15. 7. 2018
17:25

Americký prezident Donald Trump nepůjde na pondělní summit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Helsinkách s přehnanými očekáváními, ale právě naopak. Trump to v sobotu prohlásil v rozhovoru s televizí CBS News, která v neděli rozhovor zveřejnila. Hlava USA nicméně nečeká, že by jeho historické setkání s šéfem Kremlu skončilo špatně. V rozhovoru Trump rovněž označil EU za jednoho z mnoha nepřátel, které USA mají. Dodal, že má na mysli zejména obchod.

„Mám malá očekávání,“ řekl Trump o summitu s Putinem. Zároveň ale ujistil, že nic špatného se nestane. „Nic zlého z toho nevzejde, možná se dočkáme něčeho dobrého,“ dodal.

Na dotaz moderátora, kdo jsou nyní největší nepřátelé Spojených států, Trump uvedl: „Myslím, že máme spoustu nepřátel. Myslím, že Evropská unie je nepřítel, za to, co nám dělají v obchodě. O Evropské unii byste si to nemysleli, ale je nepřítel. Rusko je nepřítel v určitých ohledech. Čína je nepřítel ekonomicky. To ale neznamená, že jsou špatní. To neznamená nic. Znamená to, že jsou konkurenceschopní.“

Trump si opakovaně stěžuje na obrovský obchodní deficit, který mají Spojené státy s EU, zvláště s Německem. Pohrozil kvůli tomu již Evropě zavedením cel a některá již také uplatňuje.

„Amerika a EU jsou nejlepší přátelé. Kdokoli říká, že jsme nepřátelé, šíří fake news (falešné zprávy),“ reagoval ihned na twitteru na Trumpova slova předseda Evropské rady Donald Tusk.

Video Královský trapas: Trump Alžbětě II. zatarasil cestu, musela kolem - Reuters
720p 360p

V rozhovoru se CBS News americký prezident také opět obhajoval své rozhodnutí setkat se s Putinem, ačkoli američtí demokraté a také několik republikánských zákonodárců o vhodnosti schůzky vzhledem k napjatým vztahům pochybuje. Jednou z velkých zátěží bilaterálních vztahů je americké obvinění, že se Moskva vměšovala do předloňských amerických prezidentských voleb, což ale Kreml popírá. Vzájemnou spolupráci komplikuje i ruská podpora separatistů na Ukrajině, anexe autonomního ukrajinského poloostrova Krym či odlišné postoje k řešení válečného konfliktu v Sýrii.

„Setkat se je dobré. Já v setkávání věřím. Věřím, že schůzka s předsedou Kimem byla dobrá. Myslím, že velmi dobrou věcí bylo i setkání s čínským prezidentem,“ řekl Trump o nadcházejícím summitu s odkazem na schůzku se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Doporučujeme
flesch2z ( 21. července 2018 19:56 )

Dvaroky od voleb a pořád mají "zpackaných" voleb plnou hubu a za dva roky mají nové. Z téhle paranoie už nikdy nevylezou.

zacotomame ( 16. července 2018 07:20 )

Jenže právě ta konkurenceschopnost je ten největší Trumpův strašák, kvůli kterému je schopen velmi nepěkných věcí. Trump je především velmi bezohledný obchodník. Kdysi dostal od tatínka mega doláčů, aby si hrál. Dotáhl to tam, kde nyní je. Dnes dostal od Američanů větší hračku a hraje si dál. Jenže jeho tehdejší "nesprávné kroky", které ho přivedly téměř na pokraj krachu, by měly v tomto případě nesrovnatelně tragičtější následky. Jenže tohle si hráči typu Trump buď neuvědomují, nebo, když už, tak velmi pozdě. Trump je to nejhorší, co si Američané od r. 1789 zvolili do čela své země.

Qmur ( 15. července 2018 23:51 )

tomik007 ( 15. července 2018 21:58 )

PJEKNA BLBOST - kam by si Donald jezdil pro manzelky ???

zkzkz ( 15. července 2018 18:54 )

(Y)

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa