Trump bez obalu: Evropská unie je nepřítel. A Rusko s Čínou taky

Autor: ČTK, kal - 
15. července 2018
17:25

Americký prezident Donald Trump nepůjde na pondělní summit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Helsinkách s přehnanými očekáváními, ale právě naopak. Trump to v sobotu prohlásil v rozhovoru s televizí CBS News, která v neděli rozhovor zveřejnila. Hlava USA nicméně nečeká, že by jeho historické setkání s šéfem Kremlu skončilo špatně. V rozhovoru Trump rovněž označil EU za jednoho z mnoha nepřátel, které USA mají. Dodal, že má na mysli zejména obchod.

„Mám malá očekávání,“ řekl Trump o summitu s Putinem. Zároveň ale ujistil, že nic špatného se nestane. „Nic zlého z toho nevzejde, možná se dočkáme něčeho dobrého,“ dodal.

Na dotaz moderátora, kdo jsou nyní největší nepřátelé Spojených států, Trump uvedl: „Myslím, že máme spoustu nepřátel. Myslím, že Evropská unie je nepřítel, za to, co nám dělají v obchodě. O Evropské unii byste si to nemysleli, ale je nepřítel. Rusko je nepřítel v určitých ohledech. Čína je nepřítel ekonomicky. To ale neznamená, že jsou špatní. To neznamená nic. Znamená to, že jsou konkurenceschopní.“

Trump si opakovaně stěžuje na obrovský obchodní deficit, který mají Spojené státy s EU, zvláště s Německem. Pohrozil kvůli tomu již Evropě zavedením cel a některá již také uplatňuje.

„Amerika a EU jsou nejlepší přátelé. Kdokoli říká, že jsme nepřátelé, šíří fake news (falešné zprávy),“ reagoval ihned na twitteru na Trumpova slova předseda Evropské rady Donald Tusk.

Video Královský trapas: Trump Alžbětě II. zatarasil cestu, musela kolem - Reuters

V rozhovoru se CBS News americký prezident také opět obhajoval své rozhodnutí setkat se s Putinem, ačkoli američtí demokraté a také několik republikánských zákonodárců o vhodnosti schůzky vzhledem k napjatým vztahům pochybuje. Jednou z velkých zátěží bilaterálních vztahů je americké obvinění, že se Moskva vměšovala do předloňských amerických prezidentských voleb, což ale Kreml popírá. Vzájemnou spolupráci komplikuje i ruská podpora separatistů na Ukrajině, anexe autonomního ukrajinského poloostrova Krym či odlišné postoje k řešení válečného konfliktu v Sýrii.

„Setkat se je dobré. Já v setkávání věřím. Věřím, že schůzka s předsedou Kimem byla dobrá. Myslím, že velmi dobrou věcí bylo i setkání s čínským prezidentem,“ řekl Trump o nadcházejícím summitu s odkazem na schůzku se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

flesch2z ( 21. července 2018 19:56 )

Dvaroky od voleb a pořád mají "zpackaných" voleb plnou hubu a za dva roky mají nové. Z téhle paranoie už nikdy nevylezou.

tomik007 ( 15. července 2018 21:58 )

PJEKNA BLBOST - kam by si Donald jezdil pro manzelky ???

zkzkz ( 15. července 2018 18:54 )

(Y)

1912 ( 15. července 2018 18:13 )

Trump přišel vyhrožovat Eu??Pokud nenyvýší výdaje na zbrojení ??ale důležité jě .že loboval jejich zbrojařskému průmyslu na nákupy jejich zbraní a techniku!Na to jsme dobří co posílit vaší ekonomiku a přitom nadávat proč bereme plyn a ropu z Ruska ??? No Trumpe ty věše sračky si nechte hlavně ten plyn !!A ropu kradete z Iráku,Libye!!Rusko je stabilní dodavatel !!!!A že jsme nepřátele tak jako pro vás Rusko i 4ína ??Tak odsud táhněte s Europy vždy jste měli a máte zájem zničit silnou ekonomiku EU a Čína ta je velmoc a to vás s...re co??? UŽ TAK JSTE NÁS CELOU EU ZNIČILI TĚMI VÁLEČNÝMI UPRCHLÍKY KTERÉ SAMI NECHCETE A KTEŘÍ UTÍKAJÍ Z VÁLEČNÝCH KONFLIKTŮ KDE VY BARBARSKY OKUPUJETE TYTO MUSLIMSKÉ STÁTY !!jSTE DIKTÁTOŘI SVĚTA A VÁLEČNÍ ZLOČINCI !!ZMIZTE Z EU VAŠE VÁLEČNÁ VOJSKA VÁS TU NEPOTŘEBUJEME JSTE ZLO SVĚTA

2626 ( 15. července 2018 18:09 )

Trump je čím dál trapnější, chová se jak slon v porcelánu. Je sebestředný a vztahovačný. S takovým člověkem se nedá vyjednávat. Ani nemůže mít přátele. Z Ameriky chce udělat pupek světa. Dělá velké přešlapy. On si snad nakonec bude rozumět nejvíc se Severokorejským Kimem, protože mají podobné vlastnosti. Bohužel výtky veřejnosti vůbec nebere a dělá si vlastně co chce. A už plánuje další kandidaturu. V něčem je podobný Zemanovi, taky mu chybí sebereflexe.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud