Firma prezidenta Kisky krátila daně. Slovensko měla ochudit o 704 tisíc korun

Autor: base,ČTK - 
12. 9. 2017
13:20

Firma slovenského prezidenta Andreje Kisky a jeho bratra čelila vyšetřování finanční správy i policie pro podezření na daňový delikt ve výši přes 27 000 eur (704 000 korun). Společnost KTAG pochybení přiznala a zmiňovanou částku doplatila. Případ proto podle slovenského zákona nelze posuzovat jako trestný čin. Kiska zmiňované informace, o kterých psal list Denník N, v úterý potvrdil. Novinářům zároveň řekl, že předpokládal, že transakce jsou z hlediska účetnictví v pořádku.

List s odvoláním na úřední dokumenty, které redakci poslal anonym, na svém webu napsal, že případ souvisí s financováním Kiskovy kampaně před prezidentskými volbami v roce 2014. Daňoví inspektoři zjistili, že KTAG v rozporu s předpisy zahrnula do svých výdajů i částku 136 000 eur (3,54 milionu korun), které společnost ve skutečnosti použila v kampani na propagaci Kisky. Tímto způsobem společnost zkrátila daň z příjmů.

Daňový úřad firmě podle Kisky nařídil doplatit na dani 27 114 eur (706 800 korun) a penále 2711 eur (70 600 korun), což společnost uhradila.

„KTAG postupovala v rámci účtování na základě smluv, které měla uzavřené s právnickými a fyzickými osobami, mezi nimiž jsem byl i já. (...) Daňový úřad měl na to jiný názor. Vycházel jsem z toho, že ekonomické oddělení společnosti KTAG mi potvrdilo, že účtuje správně. Předpokládal jsem, že je to tak nepochybně v pořádku,“ řekl Kiska. Dodal, že v období před volební kampaní považoval za vhodné, aby ho zastupovala společnost, která má právní a účetní oddělení.

Hlava slovenského státu uvedla, že ještě před zmiňovanou kontrolou na daň z příjmů kontroloři daňového úřadu neuznali za stejné transakce nárok firmy na odpočet daně z přidané hodnoty (DPH). Firmě nařídili doplatit na DPH a penále dohromady 24 770 eur (645 700 korun), což KTAG rovněž uhradila. Společnost, jejímž jednatelem není ani jeden z bratrů Kiskových, se na soud neobrátila. Prezident to zdůvodnil tím, že podle jeho dřívějších zkušeností se spory s daňovými úřady by to nemělo smysl.

Podle listu KTAG, která podniká v oblasti pronájmu kanceláří, zahrnula do daňových výdajů například i náklady na tisk letáků, lepení plakátů, poradenské či marketingové služby. Firma prý tvrdila, že sporné výdaje byly použity na zviditelnění a propagaci jména Andreje Kisky, který před prezidentskými volbami v politice nepůsobil. Daňoví kontroloři tyto náklady firmě neuznali.

Daňový úřad po kontrole firmy podal na konci loňského roku trestní oznámení pro podezření z krácení daní. Policie ale po dvou měsících vyšetřování ukončila, protože trestnost činu zanikla. Slovenský trestní zákoník totiž umožňuje u některých daňových deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž by viníkovi hrozilo stíhání. 

Kiska řekl, že zmiňované transakce se netýkaly oficiální části kampaně před prezidentskými volbami, která je časově omezena a na kterou mají kandidáti ze zákona omezený rozpočet. V případě jeho překročení by viníkovi hrozila vysoká pokuta.

Podívejte se na návštěvu slovenského prezidenta v Lidicích:

Video Lidice navštívil slovenský prezident Kiska. - Tomáš Polák, Daniela Pilařová
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
borka30 ( 12. září 2017 17:23 )

On ještě v prezidentské funkci podniká????

flesch2z ( 12. září 2017 17:06 )

Kiska je zloděj, který létá tryskáčem na párty za peníze slovenských daňových poplatníků. Kristova noho a tohle je prezidentem. Hnus!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa