Ruské úřady zahájily trestní řízení proti Zelenskému. Důkaz zoufalství, reaguje Kyjev

Autor: ČTK - 
4. května 2024
17:58

Ruské úřady zahájily trestní řízení proti ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému a umístily ho na seznam hledaných osob. Informovala o tom dnes agentura TASS s odkazem na oficiální záznamy ruského ministerstva vnitra. Ukrajinská diplomacie krok označila za beznadějné počínání ruského státního aparátu.

Databáze ministerstva uvádí, že je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hledaný podle článku trestního zákoníku, píše TASS. Na základě kterého ustanovení byl Zelenskyj na seznam hledaných osob umístěn, spis neupřesňuje.

„Je to důkaz zoufalství ruské propagandy a státní mašinérie, která neví, jak jinak by upoutala pozornost,“ uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Rusko od začátku své invaze na Ukrajinu v únoru 2022 zahájilo trestní řízení proti řadě ukrajinských a dalších evropských politiků. V únoru zařadilo na seznam hledaných osob estonskou premiérku Kaju Kallasovou a desítky dalších politiků a činitelů z pobaltských zemí, včetně šéfa úřadu estonské vlády Taimara Peterkopa či litevského ministra kultury Simonase Kairyse.

Moskva rovněž do seznamu hledaných osob zařadila prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana, který loni připravil zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli obvinění z válečných zločinů.

„Připomínáme, že na rozdíl od bezcenných ruských oznámení je zatykač ICC na ruského diktátora Vladimira Putina pro podezření z válečných zločinů zcela reálný a platný ve 123 zemích světa,“ doplnila v reakci na krok ruských úřadů ukrajinská diplomacie.

21:56
1. 8. 2025

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Čerstvé zprávy z války na Ukrajině přineseme v sobotu ráno, dobrou noc.

21:30
1. 8. 2025

„Je nemožné ospravedlnit to, co Rusko dělá. Nikdy neodpustíme zabíjení našich lidí, tyto brutální útoky. Při včerejším útoku na Kyjev Rusko zabilo 31 lidí. 179 bylo zraněno. Upřímnou soustrast rodinám, blízkým a všem, kteří ztratili to, co jim bylo nejdražší. Byl to jeden z nejbrutálnějších útoků na hlavní město,“ napsal k dnešnímu útoku na Kyjev ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tím, že dnes navštívil záchranáře, kteří se podílejí na odklízení škod a rodiny obětí.

19:57
1. 8. 2025

Donad Trump oznámil, že nařídil rozmístění dvou jaderných ponorek v odpovědi na to, co označil za provokaci ze strany ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva.

Kompletní online

Video  Díky, Česká republiko. Zelenskyj poděkoval videem  - Twitter Volodymyra Zelenského
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa