Zničený hřbitov i bombové hrozby. Trump odsoudil projevy antisemitismu v USA

Autor: bk,ČTK - 
21. 2. 2017
23:15

V židovských komunitách po celých Spojených státech panuje velké napětí. Minulý týden čelila centra několika bombovým hrozbám, nyní vandalové v státě Missouri značně poničili historický židovský hřbitov. Rostoucí vlnu antisemitismu odsoudil americký prezident Donald Trump během návštěvy nově otevřeného Národního muzea afroamerické historie a kultury.

Vandalové poničili na hřbitově okolo 100 pomníků. Policie nyní přezkoumává záběry z bezpečnostních kamer. Zatím k případu nepodává žádné bližší informace. Guvernér státu Missouri Eric Greitens uvedl, že je celou situací znechucen. „Musíme bojovat proti netoleranci a nenávisti,“ napsal na sociální síť Twitter.

Židovská komunita nyní zažívá velké obavy a vlna antisemitismu v zemi roste. Minulý týden bylo hlášeno několik bombových hrozeb právě v okolí židovských center. V jeden den se jich napočítalo jedenáct, ve všech případech se ovšem jednalo o planý poplach. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podle agentury AP spolu s ministerstvem spravedlnosti šetří, zda byly nespecifikované hrozby porušením zákona.

Trump: Musíme vymýtit nenávist a předsudky

Americký prezident Donald Trump projevy antisemitismu rázně odsoudil. Protižidovské hrozby považuje za strašné“ a bolestné“ a prohlásil, že jsou „velmi smutnou připomínkou práce, kterou musíme vykonat, abychom vymýtili nenávist, předsudky a zlo“.

Odsuzující výrok pronesl během návštěvy nově otevřeného Národního muzea afroamerické historie a kultury, do něhož zavítal v doprovodu své dcery Ivanky, která v roce 2009 před svatbou s dnešním Trumpovým poradcem Jaredem Kushnerem konvertovala k judaismu. Prezidentova dcera v pondělí na Twitteru napsala, že je třeba ochraňovat synagogy a náboženská centra.

Trump, který před listopadovými volbami verbálně útočil na hispánské přistěhovalce a jehož ve volebním souboji s demokratickou konkurentkou Hillary Clintonovou podpořila jen velmi malá část černošských voličů, odsoudil rovněž „nenávist a zločiny motivované nenávistí“ vůči menšinám obecně.

„Tato návštěva byla smysluplnou připomínkou, proč musíme bojovat s náboženským fanatismem, netolerancí a nenávistí ve všech jejich velmi odpudivých projevech,“ prohlásil s odkazem na expozici připomínající historickou diskriminaci černochů a násilnosti páchané na nich.

Během návštěvy jej doprovázelo několik černošských spolupracovníků, mimo jiné neúspěšný konkurent z republikánských primárek a nový ministr pro bytové otázky a městský rozvoj Ben Carson. Trump prohlásil, že právě Carson bude jeho důvěrníkem pro témata týkající se černošské komunity.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa