Skončí Merkelová jako kancléřka? Rozhodnutí padne příští jaro

Autor: ČTK - 
27. 8. 2016
17:02

Německá kancléřka Angela Merkelová chce až příští rok na jaře říct, zda chce být v příštích volbách znovu kandidátkou konzervativců na funkci kancléřky. Napsal to prestižní německý týdeník Der Spiegel. Merkelová prý rozhodnutí odkládá proto, že předseda její sesterské strany Křesťansko-sociální unie (CSU) Horst Seehofer se až příští jaro rozhodne, zda jeho strana Merkelovou znovu podpoří.

CSU působí jen v Bavorsku, v ostatních spolkových zemích funguje CDU. V současnosti se CSU s kancléřkou neshoduje především v otázkách migrační politiky. Příští spolkové volby se mají v Německu konat příští rok na podzim.

Spiegel napsal, že pro kancléřku je Seehoferovo pozdní rozhodnutí o její podpoře problematické, protože se v prosinci na sjezdu CDU v Essenu chce nechat znovu zvolit do čela strany. Nebude-li ale v té době jasné, zda chce být i kancléřskou kandidátkou CDU ve volbách, mohlo by to působit problémy. Podle Spiegelu se ale okolí Merkelové obává, že by ji oznámení kandidatury bez podpory CSU mohlo poškodit.

Merkelová prý měla už na jaře oznámit, zda chce být kancléřkou i po volbách, kvůli migrační krizi a sporům s CSU to ale odsunula na podzim, což už teď také neplatí, napsal Spiegel. CDU dnes ale podle agentury Reuters k informacím týdeníku uváděla, že jde o čiré spekulace.

Merkelová navštívila ve čtvrtek Českou republiku, místní politiky neúspěšně přesvědčovala o nutnosti kvót na přerozdělování běženců do jednotlivých zemí EU. V Praze se proti ní i pro ni na několika místech demonstrovalo a německý tisk zhodnotil její návštěvu jako neúspěch.

Překoná Merkelová rekord?

„Kandidatura Angely Merkelové očividně visí na hedvábném vlásku milosti Horsta Seehofera,“ prohlásil k otázce kandidatury místopředseda sociálnědemokratické SPD Ralf Stegner. Ani sociální demokraté nevědí, koho příští rok pošlou do boje o kancléřskou funkci. Jméno prý chtějí zveřejnit počátkem příštího roku a o dalších personáliích rozhodnou na sjezdu koncem května 2017.

Merkelová je kancléřkou nepřetržitě tři funkční období, od roku 2005, nyní už podruhé vládne ve velké koalici se sociálními demokraty. Kdyby se rozhodla, že chce být kancléřkou i dál, mohla by překonat šestnáctiletý kancléřský rekord svého někdejšího ochránce Helmuta Kohla.

Doporučujeme
petrmetr ( 28. srpna 2016 11:51 )

to by ji chtelo dom,latit

petrmetr ( 28. srpna 2016 06:16 )

Bystrozraky

georg7 ( 28. srpna 2016 04:57 )

Ted kdyz to ADOLFA MERKEL dojebala , tak chce zmiznout ?

Bystrozraky ( 27. srpna 2016 23:35 )

To je už jedno, kdy ta pomýlená dáma skončí. Zkurvila Evropu na dalších tisíc let. To ničemné islámské nepřizpůsobivé plémě, kterému tady velice pomohla pomalu zardousit naší kulturu nás všechny úplně pohltí a budeme zase ve středov3ku jako jsou ti vyžírkové, co se sem chtějí dostat a co neustále přichází, aby zničili náš krásný evropský svět!

repelos ( 27. srpna 2016 21:46 )

balika - díky. přeji hezký večer.

Zobrazit celou diskusi
Další videa