Policie žádá novou Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Kvůli Čapímu hnízdu

Autor: ČTK, vei - 
21. 11. 2017
11:20

Policie v úterý zaslala do Sněmovny novou žádost o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová potvrdila, že žádost se týká dvou poslanců a souvisí s kauzou dotací na farmu Čapí hnízdo. 

Sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala ke stíhání v minulém volebním období. Poté, co znovu získali poslanecký mandát v říjnových volbách, však bylo jejich trestní stíhání přerušeno. O jejich vydání nyní bude muset znovu rozhodnout Sněmovna v novém složení.

V ní má nyní hnutí ANO 78 poslanců, v předchozím volebním období jich mělo 47. Pro vydání poslance k trestnímu stíhání je potřeba nadpoloviční většina z přítomných poslanců.

„Vyšetřovatel dnes poslal žádost o vydání dvou poslanců v souvislosti s dotací na farmu Čapí hnízdo,“ řekla Zenklová bez bližších podrobností. Ke konkrétním jménům poslanců, o jejichž vydání policie žádá, se mluvčí nevyjádřila.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je prý rychlostí a urputností policie překvapen. „Rychlost, s jakou po mně jdou, opět jenom dokazuje, jak ohromný strach má korupční systém. Jak moc se mě ten starý systém bojí a jak urputně se mě snaží dostat,“ napsal.

Postup policie podle něj dokazuje, že jde o čistě politickou kauzu. Krok nicméně považuje za očekávatelný, protože „systém nikdy nespí“. Nevyjádřil se k otázce, zda znovu bude hlasovat pro své vydání.

Babiš upozornil na to, že teprve v pondělí noví poslanci složili slib. „Sněmovna ještě není ustavená, není zatím ustaven mandátový a imunitní výbor, není zvolen předseda Sněmovny, takže žádost nemůže ve Sněmovně nikdo převzít,“ konstatoval s tím, že média už ale zprávu o žádosti policie mají.

Kdo žádost převezme?

Žádost dostává do rukou předseda Poslanecké sněmovny, který ji dále předává mandátovému a imunitnímu výboru. Tím byl v minulém období Jan Hamáček, ten už ji ale přebrat nemůže, nový předseda ovšem zatím nebyl zvolen.

Já už žádost nedostanu, podle mě zůstane na podatelně, a jakmile bude zvolen předseda, předá se mu,“ uvedl pro Blesk.cz Hamáček.

Policie kromě Babiše a Faltýnka obvinila kvůli padesátimilionové dotaci dalších devět lidí. Společnost Farma Čapí hnízdo, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost podle policie vrátila pod Agrofert.

Okolnosti dotace prověřuje i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Vyšetřování by mohl uzavřít do konce roku.

Video Vydejte Babiše a Faltýnka ke stíhání, doporučil výbor. - Zuzana Štíchová
720p 360p

NOVÉ SLOŽENÍ POSLANECKÉ SNĚMOVNY NAJDETE ZDE

Doporučujeme
xaver ( 22. listopadu 2017 14:49 )

drakulina, podle tebe krádež padesáti milionů nic není? A milost se nedává těm, se kterými ještě neproběhl soud a nebyli odsouzeni. Ty vlastně přiznáváš, že většina Burešových voličů včetně tebe ví, že je dotační podvodník a nevadí jim to a proto chtějí, aby dostal milost, čili aby se za každou cenu stal premiérem.

socan68 ( 22. listopadu 2017 14:41 )

A budeš ho volit i když ho čirou náhodou komunisti s neonacisty nevydají ke stíhání a policie a soud pak nezvratně prokážou jeho podvod? Pokud ano, nech se vyšetřit.

socan68 ( 22. listopadu 2017 14:37 )

Ty troubo, pokud tady má někdo výhody, tak je to ten idiot carmin. Ale ten má spolu s -FBI- vylízanej mozek, tak asi proto.

socan68 ( 22. listopadu 2017 13:25 )

Vsadím se, že Bureš s Faltýnkem se projeví jako zbabělci a sami nepožádají o zbavení imunity, aby se mohli hájit u soudu. Tím samozřejmě jednoznačně prokážou, že padesátimilionový podvod spáchali, ale oni se díky kooperaci komunistů s neonacisty a estébáky trestu vyhnou. Ale nadále budou řvát, že jsou proti podvodníkům, tunelářům a jiným gaunerům. A idioti jim to budou věřit. A slovo idiot je v tomto případě velmi mírné vyjádření pro bezmozky. Ještě štěstí, že v našem parlamentu není bývalá německá strana NSDAP, tyto tři strany by se spojily i s ní.

marmat ( 21. listopadu 2017 19:32 )

Moje další poznámka už 100% zcenzurována !!! Sorry jako to je JAKODEMOKRACIE

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa