Bartoš z Pirátů jednal se Zemanem v Lánech. Vysvětlil, proč nechce podpořit Babiše

Autor: var,ČTK - 
2. 11. 2017
14:18

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek během schůzky v Lánech doporučil Pirátům, aby se účastnili na vládě, kterou sestavuje předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Zástupci strany mu nicméně vysvětlili, že v souladu se svou předvolební strategií budou v opozici. Novinářům to po schůzce řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. S hlavou státu Piráti probírali například i svůj návrh na přímou volbu hejtmanů, starostů a primátorů.

Piráti vylučují spolupráci s Babišem mimo jiné kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, ve které kromě šéfa ANO figuruje také místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. „Prezident zopakoval doporučení, aby se Piráti účastnili na vládě, my mu vysvětlili důvody, proč Piráti po těchto volbách skončili v opozici,“ řekl novinářům Bartoš.

Řeč přišla také na některé kauzy z minulosti, například případ OKD, uvedl Bartoš. „My i na jednáních s jinými politickými stranami apelujeme na vznik komise na vyšetření historie celé kauzy OKD, to se u prezidenta setkalo se sympatiemi,“ řekl. Během necelé hodiny a půl dlouhé schůzky také Piráti představili hlavě státu historii své strany.

Zeman s Piráty hovořil i o reálném rozložení sil ve Sněmovně nebo předčasných volbách. Prezident se podle Bartoše ptal, zda by Piráti volby uvítali. „My bychom samozřejmě tuto situaci neuvítali, je to zatěžující pro občany i rozpočet. Ale kdyby tu byla patová situace, nechceme, aby tu fungovala nějaká nekonečná vláda odborníků,“ řekl Bartoš.

 Bartoš přijel polepenou škodovkou

Za žádoucí Bartoš považuje, aby v Česku fungovala vláda s důvěrou Sněmovny. Pro případ, že by kabinety důvěru nezískaly, Zeman podle Bartoše zmínil, že by naslouchal, zda by měl Poslaneckou sněmovnu rozpustit. „Ale i my sdílíme názor, že k tomuto bodu to nedojde,“ konstatoval Bartoš. Například KSČM podle něj ustoupila a naznačila toleranci menšinové vlády.

Bartoš s šéfem poslanců Pirátů Jakubem Michálkem do Lán dorazili šedou škodovkou polepenou symboly strany včetně předvolebního sloganu Pusťte nás na ně. Zemanovi přivezli čtečku elektronických knih se svým programem a knihou Všichni nekradou. „On řekl, že knihu i program četl v papírové podobě, které jsou mu milejší,“ řekl Bartoš. Hovořili podle něj i o diferenciálních rovnicích a simulacích systémů, které Zeman pamatuje z doby svého působení v Prognostickém ústavu.

Čtvrteční jednání v Lánech bylo třetím Zemanovým setkáním s představiteli stran, které se dostaly do Sněmovny. Prezident je pozval postupně podle jejich volebního výsledku, poslední schůzka by se měla uskutečnit 16. listopadu.

Zde můžete sledovat vyjádření Bartoše po setkání se Zemanem:

 

Video 22 Pirátů ve Sněmovně: Věřím jim, říká Bartoš a odmítá narážky, že se pirátská bárka rozpadne - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Doporučujeme
-FBI- ( 12. listopadu 2017 15:07 )

Hlavně,že tam,kde se p.Zeman vyjadřuje k cikánskému línému odpadu je zakazáná diskuse co ty zdegenerovanej ližperdelovej Blesku uchyláckej!!!! Zeman má jako VŽDY samosebou pravdu.Do línych cigošu,kterych je většina se sypou stovky milionů na podporách atd.a když se jim to vyčte,je to rasizmus????Když černá tlama zařve na bílé TY BÍLÁ HUBO ,tak to rasizmus není ale když já zařvu TY ČERNÁ HUBO,jsem za rasistu????Jen tak mimochodem ja rasista jsem a jsem na to pyšný!!!Takže cigošsky odpade volte si třeba Baču z chotárov,Zeman bude prezidentem stejně a stejně bude i nadále o všem říkat pravdu!!!!Stejně jako zruda cikánská prasečí Feri,ta špína jedovatá netáhlo 1.třídy.to je stejnej odpad jako ta strana co zastupuje.

podelanejkopecek ( 6. listopadu 2017 13:22 )

presne tak smazky.

anna1234 ( 4. listopadu 2017 13:53 )

.. přímá demokracie je opravdu dost nebezpečná. Když je dobrý manipulátor dokáže lidi dostat přesně kam potřebuje a voliči mu pak zvednou ruku pro všechno. Přímá demokracie .. to hezky zní, ale má velké ALE ..

ijusa ( 3. listopadu 2017 14:29 )

I já se stydím za soudruha prezidenta Zemana.

opencard ( 3. listopadu 2017 13:05 )

Zeman je skutečně HLAVA MAPA a na něj jen tak nikdo nemá. Je nadprůměrné chytrý,má enormní přehled o všem a ví co říká. Je to prezident na kterého je každý chytrý a poctivý člověk pyšný!

Zobrazit celou diskusi
Další videa