Prezident Miloš Zeman pro Blesk: Marže za plyn? Jako lichva!

Autor: Vera Renovica - 
17. 2. 2016
05:35

Aby se zamezilo absurdním maržím dodavatelů plynu, které štvou spotřebitele, mluví regulační úřad o zákonem nastavené maximální ceně za energie. A ráznou podporu posílá z Hradu také prezident Miloš Zeman (71).

Jak Blesk v předešlých týdnech spočítal, marže, tedy zisk, dodavatelů plynu jsou až 140procentní. Přitom cena komodity na burze dlouhodobě klesá. Možná i proto Zeman nepřímo srovnal praktiky firem s lichvou.

„Občas byly návrhy na stanovení takzvaného přiměřeného zisku. Jestliže považujete za trestnou lichvu a souhlasíte s výší maximálního úroku za půjčky, není důvod, aby stejné omezení neexistovalo i u cen energií, tedy u zmíněného plynu,“ reagoval dost nekompromisně pro Blesk. Trochu umírněnější názor, že by se kvůli vysokým maržím měl věcí zabývat antimonopolní úřad, vyslovil ministr průmyslu Jan Mládek (55, ČSSD).

Velcí dodavatelé, které jsme se Zemanovým výrokem konfrontovali, včetně ČEZ, Pražské plynárenské či RWE, do uzávěrky nereagovali či sdělili, že reagovat nemíní. Nelíbí se jim totiž snaha Blesku tlačit na to, aby ceny pro konečné spotřebitele odrážely pokles cen plynu na celosvětových trzích.

Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková (59) považuje jejich cenovou politiku za nemorální. A jak sdělila Blesku, hodlá podniknout konkrétní kroky. Nejprve míní spotřebitele informovat o tom, kolik by skutečně platit měli. Nedočká-li se odpovídající reakce, bude tlačit na zavedení maximálních cen energií, které by odrážely pohyby na burze...

Doporučujeme
rego ( 17. února 2016 16:01 )

Nevíš nic blbe a mám z tebe srandu protože nevíš o čem slintáš.Rodiče by se z tebe poblili ...

rego ( 17. února 2016 15:57 )

Jo jo-to byly časy když tě píchali soudruzi milicionáři ...

drakulina ( 17. února 2016 13:20 )

tgbg: Co to tady plácáš hlupáku? Nebýt toho ožraly Havla, bylo by v tomto státě dobře, ten si sem natáhl bandu zlodějů a nefachčenků, jako byl on.Tenkrát jsem měl stejnou spotřebu plynu, jako dnes, ale platil jsem zálohově 600 kč měsíčně, dnes se stejnou spotřebou a spotřebiči platím zálohově 2 500, tak kde je chyba? Je to jasné, zlodějská banda, která si napočítá nehorázné příplatky, pozavírat, až zčernají....

balika ( 17. února 2016 12:43 )

Kulisáka Havla a jeho spolek nám byl americkej čert dlužen.

kozomrd_honza54 ( 17. února 2016 11:57 )

cože?

Zobrazit celou diskusi
Další videa