Nemravné marže u plynu? Šéfku ERÚ Vitáskovou podpořil ministr průmyslu Mládek: Začněte konat!

Autor: Vera Renovica - 
16. 2. 2016
19:15

Jak Blesk zjistil, marže dodavatelů plynu sahají k 140 procentům ceny! Za nemravné to označila šéfka ERÚ Alena Vitásková (59) a chce stanovit maximální ceny pro spotřebitele. Jinou cestu vidí ministr průmyslu Jan Mládek (55, ČSSD).

„Jsem velmi zklamaná, že dodavatelé nepřistupují seriózně ke konečným spotřebitelům a že ceny neupravují tak, aby marže nepřesahovaly obvyklou výši,“ řekla vedoucí Energetického regulačního úřadu v nedávném rozhovoru pro Blesk. Reagovala na články, v nichž náš deník dokazuje na účtenkách čtenářů, jak jsou odíráni dodavateli, ačkoliv cena plynu na burze soustavně klesá.

Ministr Mládek na dotaz Blesku, zda horentní zisky dodavatelů také považuje za neúnosné, přímo neodpověděl. „Pokud má ERÚ pocit, že jsou marže nemravné, tak by měl začít konat. Například dotázat se antimonopolního úřadu (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ÚOHS – pozn. red.) a České národní banky, zda je tento názor relevantní, a případně zahájit šetření a na jeho základě přijmout opatření. Takovou jeho aktivitu bych podpořil,“ napsal pouze.

Podle neoficiálních informací lidé z ERÚ už antimonopolní úřad kontaktovali, jenže marně. Nebyla projevena touha jim vyjít vstříc a podezření z kartelové dohody dodavatelů plynu prošetřit.

„Naše sekce hospodářské soutěže žádný podnět z ERÚ neobdržela,“ brání však ÚOHS jeho mluvčí Martin Šanda. Vitásková chce zatím informovat občany, jaká by měla být krajní cena za plyn, případně tlačit, aby v Česku byly zavedeny maximální ceny či maximální marže…

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Samo ( 17. února 2016 12:29 )

V elektřině jsou nejvíce namočení sociální demokraté, za jejich vlády byl schválen zákon o solárních elektrárnách. Na konto solárních elektráren jde zdražení elektřiny. Kikina je v tom nevině, v tom jede Zeman a spol.

Samo ( 17. února 2016 12:24 )

To není Havlokapitalismus, to je státní kapitalismus, který zneužívají ve svůj prospěch všichni a nejvíce bývalí komunisté, kteří mají většinu ve vládě současné koalice. V hnutí ANO jsou všichni ministři bývalí komunisté a před nástupem do funkce podnikali a podnikají po vzoru svého šéfa i nadále a určitě jsou zaháčkovaní i ve firmách, které obchodují s plynem.

rentierskej ( 16. února 2016 23:44 )

on je soudruh mládek taky pěkná KUR...! a na kandelábru mu to bude slušet!

moiaza ( 16. února 2016 22:10 )

 V kapitalismu je nemravné všechno. V Havlokapitalismu dvojnásob!

flesch2z ( 16. února 2016 21:47 )

Co takhle elektřina, ta mne víc zajímá. Na plyn nejedu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa