Za tohle všechno platíte při vyúčtování plynu: 81 procent ceny určuje obchodník

Autor: red - 
3. 2. 2016
19:39

Mají nehorázné marže a my na to doplácíme! Blesk zjistil, z jakých částí se skládá cena za dodávku plynu, a odhalil šokující věc. Téměř 81 procent z ceny má »na starosti« obchodník!

Blesk dopodrobna rozebral, kolik korun na co přesně z vaší platby jde. Jde o průměr, který vypočítal Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten cenu rozdělil na dvě hlavní části.

Tou první je regulovaná část a činí 19,03 procenta. Ovlivňuje ji právě ERÚ. Největší položkou je v ní cena za distribuci (18,11 procenta). Nad druhou částí pak vládnou pevnou rukou právě dodavatelé, kteří nám plyn přeprodávají. Činí zbylých 80,97 procenta.

Z toho je největší část cena za komoditu, tedy cena za nakoupený plyn, a marže, s kterou ji obchodník prodá. Jde o 70 procent z celkové částky. Podívejte se, kolik peněz na co šlo. Z toho, jak nás obchodníci ždímou, naskakuje husí kůže!

Podle údajů OTE akciová společnost ve vlastnictví ČR, která »hlídá« a sleduje trh s plynem), bylo na konci loňského roku v Česku 54 dodavatelů plynu! Ano, tolik!

Někteří mají jen stovky zákazníků, ti největší, jako je RWE, odhadem okolo 1,3 milionu! A 6 největších hráčů z oněch 54, tedy RWE, Pražská plynárenská, ČEZ, E.ON, Bohemia Energy a Centropol, ovládají naprostou většinu trhu a pravděpodobně jste u nich právě i vy.

Tady jsou všechny složky ceny plynu.

Kteří dodavatelé mají nejvíce zákazníků?

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 4. února 2016 02:35 )

SAMA NEVIDITELNA PRACKA - kam jenom oko pohledne...  

flesch2z ( 3. února 2016 21:40 )

Blesku nedráždi, já chci klidně spát. Pokud se chceš v tom víc pošťourat a zažalovat je, tak ti poprvé držím palce.

kapsle ( 3. února 2016 20:09 )

 Měli by jste napsat ,že ta Pražská plynárenská patří městu- že tedy Praha nemilosrdně ždíme své občany- a to pořád.Na druhou stranu je EON nejmíň vydřidušský- nebo máte příklad lepšího?

Zobrazit celou diskusi
Další videa