Prezident Miloš Zeman pro Blesk: Marže za plyn? Jako lichva!

Autor: Vera Renovica - 
17. 2. 2016
05:35

Aby se zamezilo absurdním maržím dodavatelů plynu, které štvou spotřebitele, mluví regulační úřad o zákonem nastavené maximální ceně za energie. A ráznou podporu posílá z Hradu také prezident Miloš Zeman (71).

Jak Blesk v předešlých týdnech spočítal, marže, tedy zisk, dodavatelů plynu jsou až 140procentní. Přitom cena komodity na burze dlouhodobě klesá. Možná i proto Zeman nepřímo srovnal praktiky firem s lichvou.

„Občas byly návrhy na stanovení takzvaného přiměřeného zisku. Jestliže považujete za trestnou lichvu a souhlasíte s výší maximálního úroku za půjčky, není důvod, aby stejné omezení neexistovalo i u cen energií, tedy u zmíněného plynu,“ reagoval dost nekompromisně pro Blesk. Trochu umírněnější názor, že by se kvůli vysokým maržím měl věcí zabývat antimonopolní úřad, vyslovil ministr průmyslu Jan Mládek (55, ČSSD).

Velcí dodavatelé, které jsme se Zemanovým výrokem konfrontovali, včetně ČEZ, Pražské plynárenské či RWE, do uzávěrky nereagovali či sdělili, že reagovat nemíní. Nelíbí se jim totiž snaha Blesku tlačit na to, aby ceny pro konečné spotřebitele odrážely pokles cen plynu na celosvětových trzích.

Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková (59) považuje jejich cenovou politiku za nemorální. A jak sdělila Blesku, hodlá podniknout konkrétní kroky. Nejprve míní spotřebitele informovat o tom, kolik by skutečně platit měli. Nedočká-li se odpovídající reakce, bude tlačit na zavedení maximálních cen energií, které by odrážely pohyby na burze...

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

balika ( 17. února 2016 12:43 )

Kulisáka Havla a jeho spolek nám byl americkej čert dlužen.

hujer.z.blesku ( 17. února 2016 10:53 )

Jak to můžeš vědět? Třeba pracuje na sociálce.

pavel215-evzen-02 ( 17. února 2016 10:52 )

Blbost, debil ponížit nejde a o osobnosti ani nemluvím.

honzazchaloupky. ( 17. února 2016 10:42 )

Opravdu, no a co?

pavel215-evzen-02 ( 17. února 2016 10:41 )

Já si nedopisuji s kdejakou negramotnou ludrou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa